آل اسحاق: فقط عراق نیست، پول‌های ایران در سایر کشورها هم آزاد می‌شود / منتظر تغییر نرخ ارز باشید

یحیی آل اسحاق گفت: ایران بین ۷ تا ۱۰ میلیارد دلار منابع در عراق دارد که در مرحله اول ۲.۷ میلیارد دلار از این رقم آزاد شده است.

آل اسحاق: فقط عراق نیست، پول‌های ایران در سایر کشورها هم آزاد می‌شود / منتظر تغییر نرخ ارز باشید

زهرا علی اکبری- رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین با اشاره به اینکه دیپلماسی دولت برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده نتیجه داده است، گفت: خبر داغ این روزها تنها آزادسازی پول‌های ایران در عراق نیست. نکته اینجاست که باقیمانده پول‌های ما در عراق نیز در شرف آزادسازی است و مقامات بانک مرکزی می‌توانند جزییات دقیق‌تری از توافق خود با مقامات عراقی را منتشر کنند اما هر چه هست قرار شده این پول‌های ما به تدریج در اختیارمان قرار گیرد .

بیشتر بخوانید:

فوران قیمت مسکن در زیر پوست شهر/ پورحاجت: با اقدامات ایذایی آمار را سرکوب کردند

افت و خیز طلا؛ قیمت بالا می‌رود یا پایین؟

او گفت: قرار است بخشی برای تامین نیازهای حج پرداخت شود، بخشی نیز صرف واردات کالاهای اساسی و قطعات صنعتی مورد نیاز ما می‌شود که طبیعتا در این صورت نیز دست بانک مرکزی باز می‌شود و می‌بینید که گشایشی در این زمینه ایجاد شده و تاثیر این اتفاق بر کف بازار نیز روشن است.

ال اسحاق

دلار ارزان می‌شود؟

آل‌اسحاق در پاسخ به این سئوال که دلار تا چه میزان امکان کاهش قیمت را داراست، گفت: بازیگران بازار ارز بر تعیین قیمت موثر هستند و تنها یک عامل نیست که بتواند زمینه را برای پیش‌بینی مهیا کند اما همین حالا نیز رصد بازار نشان می‌دهد قیمت‌ها در حال کاهش است و این روند احتمالا ادامه‌دار است.

وی با اشاره به اینکه منابع بلوکه شده ایران در کره حنوبی نیز در حال آزادسازی است، گفت: تنها عراق در حال آزاد کردن پول‌های ما نیست . سایر کشورها نیز دست به این اقدام زده‌اند و این نشان از نتیجه دادن دیپلماسی ایران دارد . او در جواب این پرسش که آیا آزادسازی پول‌های بلوکه شده نتیجه توافقی قریب‌الوقوع است، گفت: من قادر به پاسخ به این سئوال نیستم و بهتر است این پرسش را اهل سیاست جواب بدهند اما فکر می‌کنم در بخش بین‌الملل گشایشی ایجاد شده و این گشایش می‌تواند زمینه را برای بهبود وضعیت اقتصادی و سفره مردم مهیا کند .

او با اشاره به بحران تورم گفت: اگر گام‌های دقیقی برداشته شود، تورم نیز قابل مهار است و می‌توان امیدوار بود نرخ تورم دستخوش کاهش شود .

۲۲۳۲۲۳

منبع

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml