آیا اتصال مداوم لپ تاپ به برق باعث آسیب دیدن آن می شود؟

بسیاری از ما عادت داریم که لپ تاپ خود را همیشه به برق متصل کنیم. اما این موضوع چه تاثیری بر عمر و عملکرد باتری دارد و آیا باعث آسیب باتری می شود؟

به گزارش اخبار تایمز، چه در حال خرید یک لپ تاپ جدید باشید یا عمر باتری قدیمی لپ تاپ قدیمی خود را ببینید، ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که آیا این دستگاه باید همیشه به برق وصل باشد؟ مهم نیست که لپ تاپ شما چه پردازنده یا صفحه نمایشی دارد، تا زمانی که باتری آن تمام نشده مفید هستند.

برخی از کاربران برای جلوگیری از اتمام باتری، ترجیح می دهند لپ تاپ خود را به طور دائم به برق متصل نگه دارند تا در صورت قطع برق، همچنان بتوانند برای چند ساعت از دستگاه خود استفاده کنند. بیشتر لپ‌تاپ‌های امروزی با باتری‌های لیتیومی عرضه می‌شوند که می‌توانند شارژ را با سرعت و زمان مورد نیاز نگه دارند یا کاهش دهند.

به طور کلی هر زمان که از لپ تاپ استفاده می کنیم، بدون توجه به اینکه به برق وصل باشد یا نه، باتری دائما فعال است. باتری های لپ تاپ طول عمر محدودی دارند که بر حسب چرخه شارژ یا تعداد دفعاتی که باتری را تا حداکثر ظرفیتش شارژ و تخلیه می کنید اندازه گیری می شود.

بنابراین، یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده طول عمر کلی باتری لپ تاپ شما، نحوه شارژ آن است. یعنی آیا همیشه آن را به برق وصل می کنید یا فقط در صورت نیاز شارژ می کنید.

لپ تاپ شما چند ساعت در روز به برق وصل است؟

آیا اتصال مداوم لپ تاپ به برق باعث آسیب دیدن آن می شود؟

بهتر است ابتدا با مجموعه اتفاقاتی که هنگام اتصال لپ تاپ به برق رخ می دهد آشنا شوید. معمولاً بسته به زمان اتصال آنها به شارژر، ممکن است دستگاه شما در یکی از این سه حالت باشد. سناریوی اول کاملاً رایج است. یعنی زمانی که باتری لپ تاپ شما تمام می شود یا در شرف تمام شدن است، شارژ کامل باتری دستگاه شما زمان مشخصی را می طلبد که معمولا یک تا چند ساعت است.

بنابراین، به طور طبیعی، کاملاً ایمن است که لپ تاپ را تا زمانی که لازم است وصل کنید. مگر اینکه از شارژر آسیب دیده یا ناسازگاری استفاده می کنید که می تواند مدارهای الکتریکی را بیش از حد گرم کند و دستگاه شما را غیرفعال کند.

سناریوی دومی که برای بسیاری از کاربران اتفاق می افتد این است که لپ تاپ را بیش از زمان لازم به برق متصل می کنند. اما آیا این عادت به سلامت باتری آسیب می رساند؟

عادت شارژ می‌تواند سلامت باتری را تحت تاثیر قرار دهد

آیا اتصال مداوم لپ تاپ به برق باعث آسیب دیدن آن می شود؟

اکثر دستگاه های امروزی به اندازه کافی هوشمند هستند که برق را از آداپتور دریافت نمی کنند و منبع تغذیه سلول های باتری را قطع می کنند. این فرآیند از شارژ بیش از حد جلوگیری می کند. با این حال، اتصال مداوم به پریز برق ممکن است منجر به شارژ شدن قطره ای شود که برای سلامت دستگاه خوب نیست.

پس از رسیدن باتری به ۱۰۰ درصد، مدار داخلی برق از شارژر دریافت نمی کند، که یک اقدام ایمنی برای جلوگیری از انفجار یا آتش گرفتن لپ تاپ شما است. با این حال، حتی زمانی که از دستگاه خود استفاده نمی کنید، لپ تاپ شما ممکن است مقداری شارژ را از دست بدهد و در لحظه ای که به ۹۹ درصد برسد، فرآیند شارژ مجدد آغاز می شود.

این چرخه بسته به مدت زمانی که دستگاه خود را وصل کرده اید می تواند ادامه یابد. این فرآیند باتری را تحت بار ثابت نگه می دارد و دمای آن را افزایش می دهد که می تواند برای باتری لپ تاپ مضر باشد.

شارژ مداوم قطره ای می تواند سرعت تخریب باتری را افزایش دهد و زمان کار لپ تاپ را زمانی که به منبع برق متصل نیست کاهش دهد. بنابراین اگر می‌خواهید اغلب به باتری لپ‌تاپ خود بدون وصل کردن آن تکیه کنید، باید آن را فقط زمانی وصل کنید که به شارژر نیاز دارید.

وصل بودن دائمی لپ تاپ به برق می‌تواند مشکل‌ساز باشد

سومین و بدترین سناریو زمانی است که لپ تاپ خود را از برق جدا نکنید و تمام روز از آن با جریان متناوب استفاده کنید. فرض کنید دسکتاپ خود را با یک لپ تاپ جایگزین کرده اید و تنها کاری که دستگاه شما انجام می دهد این است که در طول روز در یک مکان قرار گیرد. مهم نیست که دستگاه خود را برای چه کاری استفاده می کنید، همیشه به برق وصل است و احتمالاً ۱۰۰ درصد شارژ باقی می ماند که می تواند باعث آسیب دائمی شود.

البته اتصال لپ تاپ به برق می تواند یک گزینه راحت و مطمئن باشد، اما باید در نظر داشته باشید که این کار به سرعت ظرفیت باتری را برای نگه داشتن شارژ کاهش می دهد. هنگامی که لپ تاپ خود را به برق وصل می کنید، باتری نه تنها باید خود به خود شارژ شود، بلکه سایر اجزای مورد استفاده شما را نیز در یک نقطه مشخص تغذیه می کند. بنابراین، تحت فشار مضاعف قرار می گیرد و همزمان تغییر جهت داده و بیش از حد معمول گرم می شود.

آیا اتصال مداوم لپ تاپ به برق باعث آسیب دیدن آن می شود؟

اگر چه موارد فوق نیز زمانی اتفاق می افتد که لپ تاپ خود را فقط برای شارژ به برق وصل می کنید. اما متصل نگه داشتن لپ تاپ در طول روز فرکانس را افزایش می دهد، به باتری آسیب می رساند و امکان تجزیه و تحلیل عمر آن بر اساس چرخه را از بین می برد. بنابراین برای افزایش عمر باتری چه باید کرد؟

چگونه عمر باتری لپ تاپ خود را افزایش دهیم؟

اگرچه فرسودگی باتری فرآیندی اجتناب‌ناپذیر است، اما می‌توانید با رعایت نکاتی در مورد شارژ و استفاده از دستگاه، عمر آن را افزایش دهید. اگر لپ تاپ شما همیشه به برق وصل است، می توانید آستانه شارژ باتری را تعیین کنید. طبق توصیه اچ پی، اگر باتری لپ تاپ خود را به جای ۱۰۰ درصد، زیر ۹۰ درصد شارژ کنید، می توانید چرخه دشارژ آن را از ۳۰۰ به ۱۰۰۰ شارژ اضافی افزایش دهید.

نحوه تنظیم آستانه شارژ بستگی به سازنده لپ تاپ شما دارد. به عنوان مثال، لنوو برنامه ای به نام Lenovo Vantage ارائه می دهد که به شما امکان می دهد تعیین کنید که چه زمانی شارژ باتری خود را شروع و یا متوقف کنید. به همین ترتیب، لپ‌تاپ‌های ایسوس نیز حالتی به نام «حداکثر عمر» دارند که پس از ۶۰ درصد شارژ متوقف می‌شود.

شرکت های دیگری مانند Dell، MSI و HP نیز تنظیمات مدیریت انرژی خود را ارائه می دهند. از سوی دیگر، مک‌بوک‌ها دارای ویژگی Optimized Battery Charging هستند که الگوهای استفاده شما را یاد می‌گیرد و شارژ را تا ۱۰۰ درصد به تاخیر می‌اندازد.

برای کسانی که به عمر باتری لپ تاپ خود متکی هستند، استفاده از حالت کم مصرف یا عملکرد کم به آنها کمک می کند حداکثر استفاده را از باتری ببرند. همچنین مراقبت از تایمر خواب صفحه و استفاده از لپ تاپ با روشنایی صفحه نمایش کمتر، به ویژه در محیط های بسته، از نکات دیگری است که می تواند به شما کمک کند از باتری لپ تاپ خود حداکثر استفاده را ببرید.

انتهای پیام

 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml