بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار منابع ارزی داریم

رئیس کل بانک مرکزی گفت: : بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ارز در کشورهای مختلف داریم که بعضا مشخص نیست چرا پول ما در آن کشورها مانده، بنابراین باید دست به اقدامات سیاسی و دیپلماتیک برای آزادسازی آن بزنیم.

بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار منابع ارزی داریم

محمدرضا فرزین در سی‌امین همایش سیاست‌های پولی و ارزی اظهار کرد: سیاست تثبیت اقتصادی به معنای این است که دولت و بانک مرکزی مجموعه سیاست‌هایی در حوزه تورم، بیکاری، رکورد و غیره را در پیش بگیرند تا ثبات اقتصادی به وجود بیاید. در همین زمینه هم هدف ما کنترل تورم است.

وی افزود: عوامل بی ثباتی اقتصادی شامل بی ثباتی نرخ ارز و برای کنترل آن باید مداخله کرد تا نوسانات محدود شده و تثبیت اقتصادی محقق شود.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: از عوامل اصلی بی ثباتی و تورم، نرخ ارز است که خوشبختانه در هفته‌ گذشته روند نزولی داشته است.

فرزین ادامه داد: بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ارز در کشورهای مختلف داریم و بعضا مشخص نیست چرا پول ما در آن کشورها مانده است. بنابراین باید دست به اقدامی سیاسی و دیپلماتیک برای آزادسازی آن بزنیم. البته اقدامات برای گشایش ارزی و آزادسازی منابع ارزی ایران در خارج از کشور جواب داده و به زودی نتایج آن را خواهیم دید.

ورود به بازار ارز در راستای کاهش آن

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تاثیر نوسانات ارز در بی‌ثباتی اقتصادی گفت: در این راستا ضرورت مداخله دولت و بانک مرکزی مطرح می‌شود که میزان آن را از سال ۱۳۸۹ تا ۱۴۰۱ بر اساس میزان فروش ارز به صورت اسکناس و حواله بررسی کردیم. در این بازه زمانی بیش از ۵۷ میلیارد دلار ارز از سوی بانک مرکزی فروخته شده است.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال در سال ۱۳۹۶ میزان فروش ارز بیش از ۱۸ میلیارد دلار بوده و در سال‌های گذشته کاهش پیدا کرده است اما هر زمان احساس کردیم که با مداخله و ورود به بازار غیر رسمی نرخ ارز کاهش پیدا می‌کند، قطعا ورود کردیم.

چرا باید معیشت مردم را به بازار آزاد گره بزنیم؟

ادامه دارد

منبع

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml