دوره اصلاح بورس طولانی خواهد بود؟

اقتصادنیوز نوشت : دیروز بورس تهران چوب شفاف سازی منفی شرکتی را خورد که خودش متوقف بود و جایی در معاملات نداشت!

دوره اصلاح بورس طولانی خواهد بود؟

بهانه اصلی افت سنگین دیروز بورس را می توان همان شفاف سازی شرکت ایران خودرو دانست که در آن عنوان کرده نمی تواند از دولت پولی بابت خسارت تحمیل شده ناشی از قیمت گذاری دستوری دریافت کند. جالب اینکه نماد خودرو هم دیروز به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت متوقف بود و در این سقوط دسته جمعی نمادها حضور نداشت.

البته از دیدگاه کلان، وضعیت فعلی بورس فعلا خوب نیست و بازار در یک فاز اصلاحی به سر می‌برد که در چنین شرایطی، هر بهانه‌ای می تواند دلیل خوبی برای افت سنگین بازار باشد.

بنابراین هرچند که می توان مقصر افت دیروز بازار را نماد «خودرو» دانست، اما نباید خودمان را فریب بدهیم و تصور کنیم که تنها دلیل سقوط این روزهای بورس، شفاف سازی های مربوط به ایران خودرو بوده است.
تا زمانی که بورس در فاز اصلاحی به سر می برد، هر گزارش منفی از سوی نمادهای بزرگ و مورد توجه بازار می تواند منجر به سقوط تمام شاخص ها شود.

اما آنچه که منجر به وضعیت فعلی شده، در حقیقت ذات بازارهای مالی است. بورس از آبان ۱۴۰۱ تا اردیبهشت امسال رشد خوبی داشت و طبیعی بود که یک اصلاح در پیش داشته باشد.

به عبارتی ممکن است فاز اصلاحی بازار که در حال حاضر در آن قرار داریم، چند هفته یا چند ماه دیگر هم طول بکشد، اما در این مدت قیمت ها اصلاح سنگینی نخواهند داشت و بیشتر شاهد درجا زدن بازار خواهیم بود.با توجه به وضعیت فعلی بازار و معاملات روز گذشته، برای امروز هم می توان افت شاخص ها را متصور بود که البته بعید است فشار فروش مانند روز گذشته باشد و احتمالا شاهد تعادل بیشتری در قیمت ها خواهیم بود.

۳۵۲۲۰

منبع

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml