بازرسی از واحدهای فروش سکه تهران آغاز شد

یک مقام مسئول در وزارت حراست با اشاره به آغاز بازرسی از واحدهای فروش سکه در تهران گفت: فعالان صنعت سکه و طلا از تولیدکننده تا خرده فروش اطلاعات خرید و فروش خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند.

به گزارش اخبار تایمز به نقل از تسنیم، حجت الله قاسمی رئیس اداره بازرسی و کشف کالاهای قاچاق اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، با بیان اینکه بازار طلا مورد توجه زیادی قرار گرفته است، اظهار داشت: وزارت امنیت به دلیل ظرفیت ایجاد شغل و افزایش صادرات در کشور. از سوی دیگر وضعیت بازار طلا به دلیل وجود بستر لازم برای ارتکاب برخی تخلفات از جمله پولشویی، ارتشاء و قاچاق توسط افراد سودجو برای اقتصاد کشور حائز اهمیت است. 

وی افزود: از آنجایی که در سال های اخیر گزارش های تخلف در این بازار رو به افزایش بود، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تصویب و ابلاغ ضوابط اختصاصی گروه کالایی فلزات گرانبها و جواهرات موضوع تبصره ۴ ماده ۱۸ ق. قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قوانینی را برای خرید، فروش، حمل و نقل و نگهداری این کالا در کشور تعیین کرده است.

این مقام مسئول در وزارت امنیت با تاکید بر اینکه فعالان صنعت سکه و طلا از تولیدکننده تا خرده فروش باید اطلاعات خرید و فروش خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند، گفت: با پذیرش این مهم و با ایجاد شفافیت و با مشخص کردن شبکه رسمی خرید و فروش می توان تراکنش های شبکه غیررسمی را مشخص کرد.

بازرسی از واحدهای فروش سکه تهران آغاز شد

طرح ثبت معاملات طلا مشکلی برای مردم ایجاد نمی‌کند

رئیس اداره بازرسی صمت استان تهران با بیان اینکه دستورالعمل ثبت معاملات طلا برای عموم مردم و مشتریان غیرتجاری مسئولیت چندانی ندارد، اظهار داشت: تنها وظیفه مردم، مطالبه و دریافت فاکتور قابل استعلام از سامانه جامع تجارت است. در همین راستا جلسات آموزشی در حال برگزاری بوده و انشا الله هر چه سریع‌تر بتوانیم منویات قانونی را در این زمینه اجرا کنیم.

این مقام مسئول در وزارت صمت با بیان اینکه صنف طلا و جواهر می‌بایست نسبت به عملکرد اعضای خود پاسخگو باشد، گفت: بر اساس ضوابط قانونی می‎‌بایست به‌صورت دوره‎‌ای بازرسی‌‎ لازم از واحد‎‌های فعال در اتحادیه طلا و جواهر تهران صورت پذیرد.

قاسمی با تأکید بر لزوم همکاری تمامی اصناف با دولت در زمینه اجرای قوانین، گفت: در این راستا می‎بایست بازرسان صنف و وزارت صمت از افرادی که در سامانه جامع تجارت ثبت‌نام نکرده‌‎اند تعهد کتبی دریافت کنند.

بازرسی از واحد‌های سکه فروشی شهر تهران آغاز شد

وی با اشاره به بازرسی‎‌های صورت‌گرفته از صنف طلا و جواهر تهران گفت: در اولین بازرسی در منطقه تهرانپارس، از سکه فروشی‌های این منطقه بازرسی به عمل آمد و بازرسین طبق ضوابط تذکرات لازم به اعضای صنفی داده‌اند.

قاسمی در ادامه افزود: باتوجه‌به اینکه صنف احساس نکند که تبعیضی دراین‌خصوص رخ‌داده، در اولین بازرسی در این منطقه از فروشگاه رئیس اتحادیه تهران بازرسی شد؛ بنابراین هیچ بی‌عدالتی در خصوص بازرسی‌ها صورت نخواهد گرفت و در صورت لزوم با اصناف متخلف برخورد می شود.

بازرسی از واحدهای فروش سکه تهران آغاز شد

صدور فاکتور یکپارچه غیر قابل جعل

رئیس اداره بازرسی صمت استان تهران با اشاره به برخی از مزایای اجرای طرح ثبت معاملات طلا افزود: دریافت فاکتور یکپارچه سیستمی غیر قابل جعل بوده و امکان استعلام به لحظه توسط خریدار و فروشنده را دارد؛ علاوه بر این ثبت معاملات شفافیت در بازار طلا و اعضای صنفی را افزایش می‌دهد.

وی در پایان با اشاره به اینکه امکان برخورد دستگاه‌های نظارتی با متخلفین حوزه بازار طلا محقق می‌شود، افزود: اجرای طرح ثبت معاملات طلا در سامانه جامع تجارت نه‌تنها از سو استفاده احتمالی با صدور فاکتور یکپارچه غیر قابل جعل برای مردم جلوگیری می‌کند، بلکه امکان رصد و پیگیری تخلفات را امکان‌پذیر خواهد کرد.

سوداگری در بازار طلا کاهش می‌یابد؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ضوابط اختصاصی گروه کالایی فلزات گران‌بها و گوهرسنگ‌ها توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تاریخ ۲۶/۰۵/۱۴۰۱ ابلاغ شده بود؛ بر اساس این ضوابط فعالان بازار طلا و دیگر کالاهای مشمول می‌بایست از تاریخ فوق اطلاعات معاملات خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند.

بر اساس اطلاع‌‎رسانی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ثبت معاملات سکه فروشان از تاریخ ۲۶ مهرماه سال ۱۴۰۱ الزامی شده و دیگر محصولات بازار طلا و جواهر نیز می‌بایست از تاریخ ۲۶ بهمن‌ماه سال گذشته معاملات خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند. اما به دلیل درخواست صنف طلا و جواهر فرایند اجرای قانون به تعویق افتاد و آموزش‌های تکمیلی برای آشنایی اعضای صنف به‌صورت گسترده انجام شد.

طبق اظهار مقامات وزارت صمت هیچ‌کدام از مشتریان نهایی یعنی مردم نیاز به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت را ندارند و تنها اعضای صنفی موظف به ثبت معاملات خود در این سامانه هستند. برخی از کارشناسان بازار طلا معتقدند که در نتیجه اجرای این طرح، سوداگری دلالان و بازیگران سودجو در بازار طلا، کاهش خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml