تصویب تشکیل سبد ارزی محلی برای مبادلات تجاری

دبیر اتحادیه پایاپای آسیایی گفت: تشکیل سبد ارزی محلی برای مبادلات تجاری میان اعضا به صورت پایاپای مصوب شده است.

 فرهاد مرسلی، دبیر اتحادیه پایاپای آسیایی در برنامه فرصت تلویزیون با تاکید بر این که ۱۲ مصوبه مهم تجاری در اجلاس اخیر اتحادیه پایاپای آسیایی مصوب شده است گفت: کشور هند و پاکستان اعلام کردند که کفه مصوبات به نفع ایران بوده و تجار ایرانی از این مصوبات بیش از باقی اعضا استفاده خواهند کرد.

مرسلی با تاکید بر مصوبات مهم و اثرگذار بر تبادلات تجاری تجار ایرانی و سایر تجار عضو این اتحادیه تاکید کرد: ما مصوب کردیم که تجار می‌توانند حساب روپیه باز کنند. این سیستم‌ها با نام‌های‌ای سی یو- روپیه؛‌ای سیو-یورو و‌ای سیو-دالر است و تاجر ایرانی می‌تواند در ایران حساب روپیه نزد بانک‌های عامل که در فهرست سایت اتحادیه موجود است داشته باشد و با این حساب تجارت کند و یک ماه دیگر این مصوبه اجرایی می‌شود.

دبیر اتحادیه پایاپای آسیایی افزود: در واقع تجار ایرانی می‌توانند فاینانس روپیه، دلار و یوان و همچنین ارز‌های محلی داشته باشند و از تحریم‌های موجود به واسطه دلار و سیستم سوییفت راحت شوند.

او با اشاره به مصوبه تشکیل سبد ارزی محلی برای مبادلات تجاری میان اعضا به صورت پایاپای گفت: منظور از مبادلات تجاری پایاپای اصلا تهاتر کالا نیست و همه مبادلات با استفاده از ارز‌های محلی اعضا و در واقع پول انجام خواهد شد که مبادلات با روپیه هند هم از سر گرفته شد و ارز‌های غیر اعضا یعنی یوان چین و روبل روسیه هم اضافه شده است.

مرسلی افزود: تصویب سبد ارز محلی از مهمترین تصمیم این اتحادیه است که نرخ تبدیل مناسبی داشته باشند و مراحل مطالعاتی و پایلوت در حال به پایان رسیدن است و فضای آن شبیه سپام (سامانه پیام رسانی مالی الکترونیکی) خودمان است، اما با نام جدید یعنی ایسیومر فعالیت می‌کند.

او در مورد این که ایا این مصوبات فرصت تبادل چند چانبه را در این فضا فراهم می‌کند یا صرفا دو جانبه، گفت: اساس نامه اتحادیه براساس تبدلات پایاپای چند جانبه برنامه ریزی شده، اما نکته مهم این است همان طور که دلار یک شبه ارز جهانی نشد این سبد محلی هم به سرعت انجام نمی‌شود و نمی‌توانیم شعاری بگوییم که ۶ ماه دیگر کامل دلار را کنار گذاشته ایم، زیرا این یک روند تدریجی است.

دبیر اتحادیه پایاپای آسیایی در خصوص نوع پیام رسان میان اعضا هم گفت: سپام ارزی بانک مرکزی ایران به عنوان پیام رسانی داخلی میان اعضای اتحادیه پذیرفته شده است که استفاده اعضا از ان برای ایران کارمزد دارد و شش ماه دیگر تا اماده شدن پیام رسان مشترک خود اتحادیه، اعضا باید از این پیام رسان به جای سوییفت استفاده کنند.

او با اشاره به مزایای مهم استفاده از مصوبات اجلاس تهران و اتحادیه پایاپای آسیایی گفت: ما در این مصوبات امکان استفاده از سواپ داریم و کشور‌هایی که بدهکار هستند می‌توانند وام هم بگیرند. هند در این اجلاس بسیار قوی ظاهر شد و حالا بعد ۱۵ سال دو کشور موریس و کشور بلاروس هم تقاضای اضافه شدن دارند که در حال طی کردن مراحل پایانی این عضو گیری هستیم.

او خاطر نشان کرد: بر اساس اساس نامه اتحادیه پایاپای آسیایی، هر کشوری از هر کجای دنیا می‌تواند عضو اتحادیه پایاپای آسیایی بشوند و خدمات متقابل داشته باشیم.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml