جزئیات آب اضطراری ۵۱۲ محله تهران

به گزارش اقتصاد۱۰۰، تهران یکی از پایتخت‌های بزرگ، مهم و البته پرمخاطره جهان است و از آنجایی که دوره‌های توسعه‌ این کلانشهر با برنامه مدون، مشخص و مدیریت منسجم طی نشده، بسیاری از نقاط مسکونی در این شهر در نقاط پرخطر قرار گرفته‌اند؛ جمعیت متناسب با ظرفیت آبی جانمایی نشده و توسعه شهری به وضعیت ناپایداری رسیده است.

تهران شهری کوهپایه ای و متاثر ار مخاطرات مختلف به ویژه زلزله است. با مرور سوابق تاریخی جغرافیای تهران و اطراف آن، مشخص می شود که تاریخ این شهر و اطرافش به واسطه زلزله‌های بزرگ و تاریخی دچار دگرگونی بسیاری شده است.

تهران از دوره احتمال زلزله عبور کرده و در سالهای انتظار زلزله برای تهران هستیم؛ از اینرو اتخاد تدابیر ویژه برای زمان وقوع بحران، بسیار ضروری است.

بر اساس مطالعات سال  ۲۰۰۶ دفتر همکاری های بین المللی ایران و ژاپن (جایکا)، درصورت وقوع زلزله ای به بزرگای ۶ ریشتر برای تهران و یا اطراف تهران، با تخریب تاسیسات و تعلیق آبرسانی روبرو خواهیم شد و حداقل در روزهای اول بروز زلزله، میلیون‌ها نفر بی‌آب خواهند شد.

از اینرو طرح ویژه‌ای در شهر تهران در حال اجرا است که در صورت بروز حوادثی بزرگ که منجر به قطع آب شرب شبکه آبرسانی تهران شود، مردم در روزهای نخست، با خطر بی‌آبی مواجه نشوند.

این روزها در نقاط مختلف محلات، به‌ویژه پارک‌ها و فضای سبز شهری، شاهد گودبرداری‌هایی هستیم که به‌منظور احداث مخازن اضطراری آب صورت می‌گیرد. درواقع قرار است در محلات تهران، مخازنی ۱۰۰ هزار لیتری در مسیر شبکه آب شهری تعبیه شود تا برای مواقعی مثل بروز زلزله و حوادثی اینچنینی که منجر به قطع آب شرب شود، مورد استفاده قرار گیرند.

مهدی اکبریان، رئیس مرکز مدیریت بحران و پدافند غیرعامل آبفای استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۷ تقاضایی برای شورای شهر تهران داشتیم که با تخصیص اعتباراتی برای ما تحت عنوان تبصره ۳ موافقت کنند که از آن محل دو پروژه تکمیل رینگ آبرسانی تهران و آبرسانی اضطراری را اجرایی کنیم.

* مشابه مخازن اضطراری آب تهران به‌ندرت در جهان دیده می‌شود

وی افزود: طرح احداث مخازن اضطراری آب یا همان طرح آبرسانی اضطراری مورد موافقت قرار گرفت، اما تا پروسه موافقت و ابلاغ آن انجام شود و تشریفات اداری آن انجام شد، عملا از سال ۱۴۰۰ ساخت اولین مخزن اضطراری آب آغاز شد.

اکبریان با بیان اینکه ” در سال اول در حد کمتر از ۱۰ مخزن ۱۰۰ مترمکعبی احداث شد”، گفت: در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ اجرای این پروژه با سرعت بیشتری پیگیری شد.

وی ادامه داد: اینکار، یک اقدام جدید است و به‌ندرت کشورهای دنیا در این زمینه کاری انجام داده‌اند؛ عمدتا کشورهای زلزله‌خیزی چون ژاپن به این موضوع ورود کرده‌اند و در تهران نیز، طرحی که در حال اجرا است براساس مطالعاتی است که جایکا به عنوان مشاور در خصوص نیازهای زیرساختی تهران در زمان بروز زلزله انجام داده بود.

* هر تهرانی در فاصله ۱۰۰۰ متری سکونت به مخزن اضطراری آب دسترسی پیدا می‌کند

رئیس مرکز مدیریت بحران و پدافند غیرعامل آبفای استان تهران خاطرنشان کرد: در این طرح دسترسی به مخازن اضطراری آب به فاصله حداکثر ۱۰۰۰ متر برای هر شهروند تهرانی درنظر گرفته شده، به‌طوری که در تمامی محلات تهران مخازنی احداث می‌شود که در زمان بروز حادثه و قطعی آب در شبکه، مردم بتوانند در شعاع ۱۰۰۰ متری خود به نزدیک‌ترین مخزن اضطراری آب دسترسی پیدا کنند.

وی افزود: این مخازن عمدتا در پارک‌ها جانمایی شده و این روزها مردم در محلات مختلف تهران شاهد هستند که در بخشی از پارک‌ها، در حال گودبرداری و عملیات احداث این مخازن هستیم.

اکبریان تصریح کرد: به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که در زمان بروز بحران، برای هر شهروند، با حجم ۳ لیتر در شبانه‌روز بتوان آب شرب را از این مخازن به‌مدت سه‌شبانه‌روز تأمین کرد؛ تا اگر حادثه‌ای مثل زلزله بم، در تهران رخ داد، از حیث تأمین آب شرب برای مردم در ۷۲ ساعت اول، نگرانی وجود نداشته باشد.

وی ادامه داد: مکانیزم این مخازن به‌این صورت است که در آن شیر هیدرولیکی نصب می‌شود که بر اساس هیدرولیک شبکه کار می‌کند و به‌محض اینکه فشار شبکه به‌طور قابل ملاحظه‌ای تغییر کرده، به‌صورت اتوماتیک شیر بسته می‌شود و آب شربی که در مخزن در حال عبور مستمر بوده، به میزان ۱۰۰ مترمکعب ذخیره‌سازی می‌شود.

* آموزش میراب‌های محلی برای بهره‌برداری از مخازن اضطراری در زمان بحران

رئیس مرکز مدیریت بحران و پدافند غیرعامل آبفای استان تهران در خصوص مکانیزم برداشت از این مخازن گفت: یک پمپ بنزینی در کنار هر مخزن تعبیه شده که با استفاده از آن می‌توان آب را برداشت کرد؛ همچنین مکانیزم دستی نیز برای برداشت آن تعبیه خواهد شد.

وی افزود: از گروه‌های دوام شهرداری‌ها که در مواقع بحران مورد استفاده قرار می‌گیرند، میراب‌هایی را در چند دوره برای بهره‌برداری از این مخازن در زمان اضطراری به‌عنوان میراب‌های محله آموزش داده‌ایم.

اکبریان با بیان اینکه “تا امروز کار احداث ۱۶۷ مخزن آغاز شده”، گفت: از این تعداد، ۸۰ مخزن به شبکه وصل شده و ۸۷ مخزن دیگر نیز به مرور تکمیل شده و به شبکه وصل خواهند شد.

وی ادامه داد: برای کل شهر تهران، ۵۱۲ محله برای احداث مخازن پیش‌بینی شده و در برخی محلات، بیش از یک مخزن احداث می‌شود.

به گزارش تسنیم، مقرر شده تا پایان سال ۱۴۰۴، تمامی محلات تهران به مخازن اضطراری آب مجهز شوند تا در صورت بروز حادثه‌ای که منجر به قطع شبکه آب شرب شود، حداقل نیاز شرب مردم در ۳ روز ابتدایی بروز حادثه تأمین شود.

انتهای پیام/

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml