جزئیات عددهای نجومی فساد در شهرداری تهران / واگذاری مفت ۱۱۰ ملک شهرداری

رئیس شورای عالی استان ها جزئیات کشف فساد ۲۰ هزار میلیاردی در شهرداری را اعلام کرد و گفت: تا پایان سال جاری ۴۰ هزار میلیارد تومان از اموال شهرداری بازگردانده می‌شود.

جزئیات عددهای نجومی فساد در شهرداری تهران / واگذاری مفت 110 ملک شهرداری

به گزارش اقتصاد۱۰۰ به نقل از فارس، فساد ۲۰ هزار میلیاردی در این دوره مدیریت شهری کشف شد و بخشی از اموال عودت داده شد. این کارها در ادوار قبل مدیریت شهری صورت گرفته بود و در این دوره حق شهر به مردم بازگرداننده شد.

شهرداری تهران مبارزه با فساد را در دستور کار قرار داده و با ایجاد اتاق شیشه ای به دنبال اطلاع رسانی شفاف است.

در خصوص جزییات کشف فساد ۲۰ هزار میلیاردی، مبارزه با فساد در شهرداری تهران، شفافیت و ….با پرویز سروری رئیس شورای عالی استان ها و  نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران به گفت‌وگو نشستیم.

 حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان از اموال و دارایی‌های شهرداری تهران بازگشت داده شده است. در خصوص جزییات ماجرای کشف فساد ۲۰ هزار میلیارد تومانی در شهرداری تهران توضیح دهید.

۱۱۰ ملک شهرداری تهران برگرداننده شد/در باملند چه اتفاقی رخ داد؟/پارکینک چیتگر حدود ۴۵۰ میلیارد تومان بود/ تا پایان سال جاری ۴۰ هزار میلیارد تومان از اموال شهرداری بازگردانده می‌شود

۲۰ هزار میلیارد تومان از اموال شهرداری تهران بازگردانده شده است. ۱۱۰ مورد از املاک شهرداری که دست برخی افراد بوده برگردانده شده است. یکی دیگر از موضوعات بحث باملند بوده است که کار بزرگی است. قیمت آن  حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان بوده اما قیمتی که برای آن گذاشته بودند ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است. موضوع دیگر در این فساد ۲۰ هزار میلیاردی که کشف شده است بحث پارکینگ چیتگر بود که رقم آن حدود ۴۵۰ میلیارد تومان بوده است. این اقدامات در شهرداری تهران آغاز و ادامه دارد و تا پایان سال جاری ۴۰ هزار میلیارد تومان از اموال شهرداری بازگردانده می‌شود.

اقدام شهرداری تهران در بازگشت اموال قابل تقدیر است/درشورای اسلامی شهر تهران هم حامی اقدامات شهرداری هستیم

مبالغی که شهرداری بازپس گرفته بالاست و این اقدام شهرداری تهران قابل تقدیر است. شهرداری روند خوبی را در پیش گرفته است و به دنبال ایفای حق شهروندان است. ما در شورای اسلامی شهر تهران هم حامی اقدامات شهرداری هستیم. بازگشت این اموال برای شهر و شهروندان خوب است. ببینید این عددی که بازگردانده شده  حق شهر است. دوستان ما در شهرداری در حال پیگیری هستند تا اموال را برگردانند ما در شورای شهر تهران هم بر این موضوع تأکید داریم. قطعا اقدامات خوبی در اینباره صورت می‌گیرد. ما از شهرداری تهران می‌خواهیم که در بازگرداندن اموال مردم بیش از پیش پیگیر باشند و هر روز شاهد خبرهای خوبی در این زمینه باشیم.

قیمت املاک بازگردانده شده به  روز ارزش گذاری شده است؟

 در شهرداری تهران به دنبال این هستیم که بدون حاشیه کار کنیم/حاشیه باعث می‌شود که روند کار کند شود

قیمت املاکی که بنده دیدم در صورتی که بروزرسانی هم شود عددی بالاتر است ما در شهرداری تهران به دنبال این هستیم که بدون حاشیه کار کنیم چرا که حاشیه باعث می‌شود که روند کار کند شود. الحمدلله در حال حاضر روند رو به رشدی داریم. اقدامات مؤثری در شهرداری تهران صورت گرفته است.

مبارزه با فساد در دستور کار این دوره مدیریت شهری است، بفرمایید تا کنون چه اقداماتی  صورت گرفته است؟ 

 شهرداری بدون ملاحظه با سوء استفاده‌گران و رانت‌خواران مبارزه می کند/اساسا اقداماتی صورت گرفته که منافع و حق شهروندان در آن حفظ شده است

با سابقه‌ای که ما از شهردار تهران در مبارزه با فساد در مجلس داشتیم توقع‌مان این بوده و هست که ایشان اقدامات مؤثری در حوزه فساد انجام دهند. اساسا اقداماتی صورت گرفته که منافع و حق شهروندان در آن حفظ شده است. شهرداری بدون ملاحظه با سوء استفاده‌گران ، رانت‌خواران و کسانی که از مسیرهای نادرست به منابع دست پیدا کردند  برخورد جدی می‌کند. این روند در شهرداری ادامه دارد.

قرار بود بحث هوشمندسازی در شهرداری تهران صورت گیرد، چرا که این امر باعث کاهش فساد می‌شود، بفرمایید کار به کجا رسیده است و همچنین قرار بود مدت زمان صدور پروانه ساختمانی کاهش پیدا کند ، روند کار چگونه است؟

با سیستم های تعریف شده روند تولید فساد به حداقل می رسد/ باید مدت زمان صدور پروانه در شهرداری تهران به دو ماه برسد/ یکی از دلایلی که افراد رشوه می‌دهند طولانی بودن مراحل صدور پروانه است

در سیستم اداری شهرداری فرآیندهایی تعریف شده است که تولید فساد را به حداقل برساند. یکی از این فرآیندها بحث هوشمندسازی است اگر مدت زمان صدور پروانه در شهرداری تهران به دو ماه برسد، زمینه سوء استفاده در این باره  کاهش می‌یابد. یکی از دلایلی که افراد رشوه می‌دهند طولانی بودن مراحل صدور پروانه است. همین طولانی بودن باعث بروز مشکلات می‌شود.

کوتاه شدن زمان صدور پروانه فساد را کمتر می کند/ارتباط مجری و متقاضی به صورت حضوری قطع می‌شود

به عنوان مثال فرد می‌گوید من باید ۱۴ ماه برای صدور پروانه وقت صرف کنم در این ۱۴ ماه سرمایه من می‌خوابد پس بهتر است رشوه بدهم تا کارم زودتر پیش رود و عملا با این کار فساد رخ می‌دهد. اگر سازنده بداند در ظرف مدت دو ماه می‌تواند پروانه خود را دریافت کند، دیگر ضرورتی ندارد که رشوه دهد.ارتباط مجری و متقاضی به صورت حضوری قطع می‌شود. همانطور که پرونده‌ها در دادگاه هم به صورت رندومی در اختیار شعب قرار می‌گیرد. این طور نیست که برخی از پرونده‌ها در برخی شعب بررسی کنند که کسی بخواهد مدیریت و اعمال نفوذ کند.

 اگر در شهرداری کارهای سامانه ای انجام شود دیگر تخلفات آلارم داده می‌شود/یک مورد فساد بود که کارشناس به جای ۱۲۷ میلیارد ۷ میلیارد دریافت کرده بود 

فرآیند سامانه‌ای شده و سامانه تعیین می‌کند که پرونده در کدام شعبه بررسی شود. این کار باید در همه بخش‌ها صورت گیرد که دیگر مجری با متقاضی ارتباط برقرار نکند اگر در شهرداری هم به صورت سامانه شود دیگر تخلفات آلارم داده می‌شود و کسی جرأت نمی‌کند تخلفی انجام دهد. مثلا یک مورد فساد بود که کارشناس به جای ۱۲۷ میلیارد ۷ میلیارد دریافت کرده بود که البته شهرداری الباقی پول را احیا کرد.

وقتی کارها به صورت دستی باشد احتمال خطا وجود دارد / در شهرداری تهران هوشمندسازی در دستور کار قرار گرفته است/ فرآیندها در شهرداری به صورت سیستمی رصد شود/مدت زمان صدور پروانه کاهش پیدا کرده است،‌اما در حد مطلوب نیست

حال شاید برخی سؤال کنند چرا از این موارد داریم، وقتی کارها به صورت دستی باشد احتمال خطا وجود دارد کار باید سیستمی، قابل رصد و کنترل باشد. البته در شهرداری تهران هوشمندسازی در دستور کار قرار گرفته است و با هوشمندسازی به شدت نظارت افزایش می‌یابد. باید رابطه متقاضی و مجری به حداقل برسد و فرآیند به صورت سیستمی رصد شود و هشدارهای لازم داده شود. با اقدامات صورت گرفته در آینده سطح سوء استفاده کاهش پیدا می‌کند. کارها در شهرداری در حال پیگیری است و مدت زمان صدور پروانه کاهش پیدا کرده است،‌اما در حد مطلوب نیست. باید مدت زمان صدور پروانه به ۲ ماه برسد.

چرا هنوز مدت زمان صدور پروانه به سطح مطلوب نرسیده است؟

شهرداری تنها مؤلفه در صدور پروانه نیست/ باید تمام کارها روی روال درست انجام شود

شهرداری تنها مؤلفه در صدور پروانه نیست مجموعه‌های دیگر هم وجود دارند اما شهرداری باید با قدرت وارد شده با مؤلفه‌ها وارد بحث شود و فرآیند مشخص شود نه اینکه دستگاه‌ها هر زمان دلشان خواست پاسخ دهند. باید تمام کارها روی روال درست انجام شود.

 دفاتر خدمات الکترونیک چه می شوند؟

دفاتر خدمات الکترونیک باید چابک و سریع العمل شوند/جلوی اقدامات موازی گرفته شود

موضوع دفاتر خدمات الکترونیک مهم است باید این دفاتر بگونه‌ای ساماندهی شوند که چابک و سریع‌العمل باشند و اقدامات موازی صورت نگیرد. دفاتر باید در فرآیند تعریف شده و کارآمد عمل کنند.

شهرداری تهران در ادوار گذشته بدهی زیادی داشته است در این دوره مدیریت شهری چقدر از بدهی‌ها تا کنون تسویه شده است؟

نیمی از بدهی های شهرداری تهران تا پایان سال گذشته پرداخت شد/ شهرداری تهران برای موضوع پرداخت بدهی‌ها برنامه دارد

تا پایان سال ۱۴۰۱ حدود نیمی از بدهی‌ها پرداخت شده است البته در برخی جاها مواردی وجود دارد که شهرداری پیگیر است. ما باید مطالبات پیمانکاران را پرداخت کنیم. البته شهرداری تهران برای موضوع پرداخت بدهی‌ها برنامه دارد و تا کنون هم کارها به خوبی پیش رفته است.

قرار بود حقوق و مزایای مدیران شهرداری تهران در سامانه شفافیت درج شود، کار به کجا رسید؟

 هر آنچه که قانون در زمینه  شفافیت مشخص کند، اجرا می‌شود / در حال حاضر تمامی قراردادها بر روی سامانه شفافیت قرار گرفته است / بودجه سال جاری شهرداری تهران بر روی سامانه شفافیت بارگذاری شد

پیگیری‌های لازم برای اجرای قانون صورت گرفته است. هر آنچه که قانون در این زمینه مشخص کند، اجرا می‌شود و ما در مدیریت شهری پایبند به اصول هستیم. در حال حاضر تمامی قراردادها بر روی سامانه شفافیت قرار گرفته است و حتی بودجه سال جاری هم بر روی سامانه بارگذاری شده است و شهروندان می‌توانند به سامانه مراجعه و جزئیات سیستم سال جاری را ببینند. اما من یک نکته‌ای را تأکید کنم که عده‌ای به دنبال حاشیه‌سازی هستند و هر زمان که ما کار بزرگی در شهرداری تهران انجام می‌دهیم عده ای می‌خواهند با حاشیه‌سازی کام مردم را تلخ کنند. ما تا جایی که امکان داشته باشد از حواشی دوری می‌کنیم.

حقوق و مزایا در شهرداری بر اساس یک اشل حقوقی است/ اگر تخلفی صورت گیرد ما خودمان با آن برخورد جدی می‌کنیم/در مدیریت شهری  چیز پنهانی از مردم  نداریم

حقوق و مزایای مدیران در شهرداری و شورا بر اساس یک اشل حقوقی انجام می‌شود. قطعا اگر تخلفی صورت گیرد ما خودمان با آن برخورد جدی می‌کنیم. ببینید اینکه چطور فیش‌های حقوقی منتشر شود موضوعی است که در حال پیگیری است اما باید دید که قانون هم در این زمینه چه تکالیفی را بر عهده ما گذاشته و ما قطعا بر اساس قانون عمل می‌کنیم. ما چیز پنهانی از مردم در مدیریت شهری نداریم.

طی برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار بود تا پایان سال جاری پروژه‌های نیمه‌تمام به اتمام برسد در این زمینه چه اقداماتی صورت گرفته است؟

 در دوران قبل مدیریت شهری بسیاری از کارها راکد باقی ماند/ به دنبال رفع مشکلات هستیم/شهروندان باید در امور شهر ورود کنند/باید خدمت‌رسانی به مردم را افزایش دهیم

برنامه‌ریزی صورت گرفته تا کارهای نیمه‌تمام به اتمام برسند چرا که پروژه‌ها نباید از بین رفته و مستهلک شوند در دوران قبل مدیریت شهری بسیاری از کارها راکد باقی مانده است. در این دوره با توجه به نیاز شهروندان پروژه‌های مختلفی تعریف شده است ما به دنبال رفع مشکلات هستیم. شهروندان باید در امور شهر ورود کنند چرا که آنها بهتر معضلات و موضوعات شهری را می‌دانند. مشارکت آنها در اداره شهر باعث پیشرفت در کارها می‌شود و این موضوع بسیار مهم است. ما باید خدمت‌رسانی به مردم را افزایش داده و از سوی دیگر از شهروندان در اداره امور شهر استفاده کنیم.

مدیریت یکپارچه شهری به کجا رسید؟

ما کارها را در این دوره بر اساس اولویت‌ها انجام می‌دهیم تا بتوانیم جوابگوی شهروندان باشیم/قانون تکالیف جدی برای شوراهای شهر و روستا در نظر گرفته است/تهیه لایحه مدیریت یکپارچه شهری

شوراها تبلور جمهوریت نظام هستند که با آرای مردم انتخاب می‌شوند. باید به نقش شوراها توجه جدی شود و قانون هم تکالیف جدی برای شوراهای شهر و روستا در نظر گرفته است. بخشی از اقدامات صورت گرفته اما مسیر طولانی در پیش داریم. ما کارها را در این دوره بر اساس اولویت‌ها انجام می‌دهیم تا بتوانیم جوابگوی شهروندان باشیم. ضعف‌های آموزشی باید برطرف شود و جلوی تخلفات ناشی از عدم آشنایی با قوانین گرفته شود.

باید برخی از وظایف به مدیریت شهری و روستایی سپرده شود/اگر قانونی نیاز باشد با مجلس رایزنی می کنیم/ بدون حاشیه و جنجال کارها را پیگری می کنیم

در مواردی که نیاز به قانون داریم حتما با مجلس رایزنی‌هایی صورت گرفته تا بتوانیم بدون جنجال کارها را پیش ببریم. مجموعه مدیران ذی‌ربط در حال تهیه لایحه مدیریت یکپارچه شهری هستند که در صورتی که این لایحه تدوین شود بسیاری از مشکلات حل می‌شود. ما هم نظرات خود را در این زمینه داده‌ایم.باید  برخی از وظایف به مدیریت شهری و روستایی سپرده شود و با اجرای این کار برخی از کارهای بر زمین مانده انجام می‌شوند.

وبگردی


منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml