دلیل رشد تک پله ای بازار ارز و سکه چه بود؟

بازار ارز و ارز یک پله رشد کرد/درهم همچنان در قعر ۱۶ باقی مانده است/دلار جبرئیلی ۲۰ هزار تومان دستمایه بازار شد/دلار، ارز یا ارز رمزنگاری شده رقیب بورس کدام بازار است؟

یک روز مانده به تعطیلات، بازار ارز و ارز یک پله از حمایت کم بالا رفت و دلار هرات با یک کانال افزایش به ۵۹ هزار توکن رسید. روز شنبه گفته شد که دو جناح در بازار وجود دارد و معامله گران روز یکشنبه گفتند که صرافی ها در نبرد این دو جناح شکست خورده اند. به گفته دلالان، این رشد بازار به دلیل تعطیلی بازار در روز برگزاری جلسه شورای عالی است. آنها با اشاره به اینکه تا شنبه هفته آینده بازار ارز و ارز تسویه نمی شود و این خطر وجود دارد که در جلسه هیات دولت مصوبه ای صادر شود، می گویند بازار برای کاهش این ریسک بالا رفت.

البته اخباری از داخل در خصوص جلسه هیات مدیره در بازار منتشر شد که معامله گران به آن توجه کردند. علی شمخانی، به ظاهر مسئول پرونده هسته ای و مورد بحث در آستانه نشست شورای حکام، در توییتر خود نوشت: اگر برخی کشورهای اروپایی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران سردرگم شوند، می خواهند موضوعی خصمانه اتخاذ کنند. برنامه صلح آمیز هسته ای ایران در نشست بعدی شورای حکام آژانس با واکنش جدی و موثر کشورمان مواجه خواهد شد.

اما با توجه به افزایش همزمان قیمت دلار و ارز با ورود احمدی نژاد به صحنه انتخابات، گروهی از کانال ها این افزایش قیمت را ناشی از واکنش بازار به احمدی نژاد در انتخابات عنوان کردند که البته ، اکوایران این گفته را تایید نمی کند.

قیمت دلار هرات روز یکشنبه از ۵۸ هزار و ۶۰۰ تومان آغاز شد و با افزایش در نیمه دوم سال وارد کانال ۵۹ هزار تومان شد و به قیمت ۵۹ هزار و ۲۰۰ تومان به پایان رسید.

قیمت درهم که در چهار روز معاملاتی گذشته بالای سطح مهم ۱۶ هزار تومان در نوسان بود، روز یکشنبه بالاتر از این سطح معامله شد. قیمت درهم به ۱۶۱۷۰ تومان افزایش یافت. نکته قیمتی این بود که اختلاف قیمت دلار تهران با قیمت تخمینی درهم به دلار در روز یکشنبه به بیش از ۳۰۰ تومان رسید که رقم قابل توجهی است. یعنی دلار تهران ۳۰۰ تومان گرانتر از دلار درهم معامله شد.

قیمت ارز ۴۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان با شکاف مثبت ۵۵۰ هزار تومان باز شد و روی ۴۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بسته شد. در مجموع قیمت ارز نسبت به آخرین معامله روز شنبه ۳۵۰ هزار تومان افزایش یافت.

قیمت طلای آب شده نیز به ۱۴ میلیون و ۶۱۳ هزار تومان افزایش یافت.

موضوع جالب بازار، مقایسه تعدادی از پروژه های ارز دیجیتال تلگرام با بازار داخلی و به خصوص با بورس بود. اول اینکه پروژه NatCoin تقریباً ۲۰۰ درصد در تلگرام رشد کرده و نظر فعالان بازار را برانگیخته است که جذابیت بیشتری نسبت به بورس دارد. ثانیاً سؤال برای معامله گران این بود که اگر ایرانی ها از این پروژه درآمد کسب کنند، آیا این بر تولید ناخالص داخلی کشور تأثیر می گذارد؟

در بازار روز یکشنبه، گفتگوی تصویری یاسر جبرائیلی باز هم در بازار شهره خاص و متداول بود. یاسر جبرائیلی، رئیس مرکز نظارت و ارزیابی راهبردی مجمع تشخیص با بیان اینکه امروز کار به من سپرده می شود، فردا قطعا دلار را به زیر ۲۰ هزار تومان می آورم و با مردم صحبت می کنم، گفت: این کار به زودی انجام می شود. معامله گران به شوخی می گفتند چرا ۲۰۰۰۰، اگر آن را زیر ۲۰۰۰ قرار دهیم.

به گفته تحلیلگران فنی، مقاومت مهم طلای مذاب ۱۴ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان است که در صورت فراتر از آن می تواند تغییر کانال دهد.

منبع اکو ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml