رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری:نباید در روند فعالیت بورس کالا دخالت کنیم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نقش مهم بورس کالا در توسعه صنایع کشور گفت: اگر بخواهیم بورس کالا را به ابزاری دولتی برای فروش کالاها تبدیل کنیم، از هدف اصلی خود در اقتصاد دور شده‌ایم، لذا باید اجازه دهیم بورس کالا بر اساس رسالت و اهدافش و بدون دخالت‌های بیرونی فعالیت کند و قیمت کالاها در تقابل عرضه و تقاضا کشف شود.

علی آقامحمدی در حاشیه همایش اقتصاد صنایع پلاستیک ایران به ظرفیت‌های بورس کالا در اقتصاد اشاره کرد و گفت: اگر بورس کالا را تنها به ابزار دولتی برای فروش کالاها تبدیل کنیم از اهدافمان در اقتصاد دور شده‌ایم، لذا بورس کالا باید بر اساس رسالت و اهدافش و بدون دخالت‌های بیرونی، میزبان دادوستد کالاهای مختلف باشد.

آقامحمدی افزود: موضوع مهم در روند معاملات بورس کالا آن است که ارزش کالاها باید بر اساس عرضه و تقاضای بازار مشخص شود و اعتبار و جایگاه بورس کالا نیز در همین واقعی‌سازی قیمت کالاهاست؛ اما بعضا به دلیل تفاوت‌های نرخ ارز شاهد تلاش برای دخالت در معاملات بورس هستیم که این رویه درست و منطقی نیست.

معاملات آتی، دوای درد شرکت های تولیدی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه بر لزوم رواج معاملات آتی در بورس کالا و استفاده شرکت ها از این ابزار تاکید کرد و گفت: فعالان اقتصادی همواره داری تعهدات آتی هستند، مثلا شرکت‌هایی که تعهد صادراتی دارند یا در حوزه داخلی چند شرکت برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی به یکسری مواد برای ساخت در و پنجره و … نیاز دارند که باید خرید خود را با قیمت روز انجام دهند.

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری اظهار کرد: البته مطلع هستیم که به دلیل تفاوت نرخ ارز و برخی آشفتگی‌های مالی در برهه‌ای، توسعه این ابزارها در بازار سرمایه و بورس کالا سخت می شود، اما حرکت به سمت بازارهای مالی مدرن جزو ملزومات رشد به شمار می‌رود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان در خصوص تنوع بخشی در روش‌های تامین مالی نیز گفت: تامین مالی نباید صرفا بانک محور باشد ولی در کشورما تامین مالی عمدتا بانک محور است؛ لذا باید بتوانیم نقش بازار سرمایه در تامین مالی را افزایش داده و متناسب با اقتصاد به ۴۰ درصدی برسانیم.

 

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml