سقوط تاریخی لیره با تصمیم جدید بانک مرکزی ترکیه

اقتصاد ۱۰۰- پس از اینکه بانک مرکزی ترکیه استفاده از ذخایر فارکس برای حفظ نرخ ارز ملی را متوقف کرد، ارزش لیر در روز سه‌شنبه در پایین‌ترین سطح خود در برابر دلار آمریکا باقی ماند.

سقوط تاریخی لیره با تصمیم جدید بانک مرکزی ترکیه

به گزارش راشاتودی، هر دلار آمریکا با قیمت بیش از ۲۶ لیر معامله می شود و ارز ترکیه اکنون در برابر دلار تا کنون ۲۸ درصد کاهش داشته است.

بر اساس این گزارش، لیر به دلیل آخرین تصمیم بانک مرکزی این کشور برای کاهش الزامات نظارتی در صنعت بانکداری که با هدف حمایت از پول ملی صورت گرفت، تضعیف شده است. هفته گذشته، این بانک نرخ بهره بانکی را ۶۵۰ واحد پایه افزایش داد و به ۱۵ درصد رساند.

این بانک همچنین از تزریق ذخایرارز ی بیشتر برای تقویت ارز داخلی و مدیریت نرخ ارز خودداری کرد.

هفته گذشته، بلومبرگ گزارش داد که ترکیه در ۱۸ ماه گذشته حدود ۲۰۰ میلیارد دلار برای حمایت از لیر هزینه کرده است و ذخایر را به دلیل پایین نگه داشتن مصنوعی نرخ بهره کاهش داده است.

ذخایر خالص بین‌المللی بانک مرکزی  ت رکیه در هفته منتهی به ۱۲ می، به دلیل افزایش تقاضای ارز در آستانه انتخابات، به کمترین میزان در ۲۱ سال گذشته یعنی ۲.۳۳ میلیارد دلار کاهش یافت.

به گزارش رویترز، این بانک اعلام کرد که هدف از آخرین اقدامات صورت گرفته آزاد کردن بازارها و تضمین ثبات بوده است، در حالی که یک مقام ارشد ترکیه گفته است که این بانک سیاست ارزی خود را تعدیل کرده است.

وی افزود: اعداد به طور کامل توسط بازار آزاد تعیین می شود. از این رو از ذخایر ارزی استفاده نمی شود و دوره افزایش ذخایر آغاز شده است.

منبع: تسنیم

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml