عصبانیت معاون علمی رئیس‌جمهور از بانکداری سنتی

معاون علمی رئیس‌جمهور امروز در نشستی با وزیر اقتصاد گفت: نظام بانکداری سنتی ما، درک درستی از نیازهای شرکت‌های دانش‌بنیان ندارد. اکنون دست‌کم ۵۰۰ یا ۶۰۰ شرکت بسیار جذاب دانش‌بنیان برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که به آنها توجهی نمی‌شود.

عصبانیت معاون علمی رئیس‌جمهور از بانکداری سنتی

به گزارش اقتصاد۱۰۰، وزیر اقتصاد، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی نشستی با موضوع راهکارهای تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار کردند.

۶۰۰ شرکت جذاب برای سرمایه‌گذاری

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهور نیز در این نشست حضور داشت و اظهار کرد: پس از گذشت حدود ۲۰ سال از زمان فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان، اکنون دارای طیف متنوعی از این شرکت‌ها هستیم که در مراحل مختلف فعالیت خود به انواع مختلفی از حمایت نیاز دارند. اما نظام بانکداری سنتی ما، درک درستی از نیازهای شرکت‌های دانش‌بنیان ندارد. اکنون دست‌کم ۵۰۰ یا ۶۰۰ شرکت بسیار جذاب دانش‌بنیان برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که به آنها توجهی نمی‌شود.

او تأکید کرد: حدود ۷۰ شرکت دانش‌بنیان بیش از ۱۰۰ کارمند متخصص دارند که فروش هر یک از آنها به طور میانگین بیش از یک هزار میلیارد تومان است که بر این اساس مجموع فروش سالانه آنها بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.

پیروی از الگوی بانک توسعه صادرات در راه‌اندازی بانک دانش‌بنیان

در این نشست، سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، به پیشنهادهای مطرح‌شده برای ایجاد بانک تخصصی حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره داشت و گفت: باید دو موضوع «ایجاد بانک تخصصی» و همچنین «تقویت صندوق نوآوری و شکوفایی» را به موازات یکدیگر پیش برد.

او تشریح کرد: بایستی تصمیم خوبی درباره راهکارهای تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان اتخاد کرده و به یک ابتکار نهادی، راهبردی و ماندگار در این حوزه برسیم تا همه از زیست‌بوم ایجاد شده، بهره‌مند شوند. اگر می‌توانستیم چهار یا پنج میلیارد دلار منبع مالی جدید را به صندوق نوآوری و شکوفایی تزریق کنیم، کار ویژه خوبی شکل می‌گرفت و برای شرکت‌های دانش‌بنیان مفید واقع می‌شد.

وزیر اقتصاد گفت: پیشنهاد می‌شود که طرحی آماده شده و با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی و یک کشور خارجی مانند قطر که دارای منابع مالی خوبی است، کار مشترکی در این حوزه انجام شود تا بدین شکل از ظرفیت منابع مالی خارجی و تجربه و دانش صندوق نوآوری و شکوفایی کشور استفاده شود.

خاندوزی درباره راه‌اندازی بانک تخصصی تأکید داشت: نیاز به بانک توسعه‌ای تخصصی در حوزه دانش‌بنیان مشابه بانک توسعه صادرات است که در همه استان‌ها گستردگی داشته، اما از شعب محدودی برخوردار باشد. در سایه این بانک تخصصی، می‌توان شعب خاص دانش‌بنیان برای بحث نظارت، اعتبارسنجی، تضامین، وثایق و هر چه که نیاز است، ایجاد کرد.

وی با تاکید بر اینکه آن بانک را باید به بانک تخصصی آن حوزه تبدیل کرد، گفت: باید تفاهم بلندمدتی بین آن بانک و شرکت‌های دانش‌بنیان شکل بگیرد به طوری که آن بانک، خود را متولی تأمین مالی حوزه دانش‌بنیان بداند، و همچنین، آن شرکت‌ها نیز خود را متعهد به رعایت قواعد و اصول بانکی بدانند.

به گزارش فارس، یکی از مشکلاتی که شرکت‌های دانش‌بنیان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، مشکل تأمین مالی است. معمولا وقتی این شرکت‌ها از بانک‌ها درخواست وام می‌کنند بایستی ضمانت یا وثیقه در اختیار بانک قرار دهند. از طرفی، معمولا شرکت‌های نوپا دارایی کمی دارند و ممکن است نتوانند ضمانت درخواستی بانک را تأمین نمایند. در همین راستا، پیشنهاد وجود یک نهاد سرمایه‌گذاری، یک راه‌حل تأمین مالی است که اخیرا توسط معاونت علمی و فناوری مطرح شده است.

پایان پیام/

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml