علت درگذشت فیروز نادری دانشمند ناسا چه بود؟ + بیوگرافی

فیروز نادری زاده‌ی ۵ فروردین ۱۳۲۵، معاون پیشین مدیرکل تنظیم راهبردهای آزمایشگاه پیش‌رانش جت در ناسا و مدیرکل اکتشافات منظومهٔ شمسی (از ۱۵ اوت ۲۰۱۱) بود.

  فیروز نادری دانشمند ایرانی مقیم آمریکا و مدیرکل سابق اکتشافات منظومه شمسی ناسا در ۷۷ سالگی درگذشت.او هفته گذشته عکسی از خود برروی تخت بیمارستان منتشر کرد و نوشت که به دلیل افت ناگهانی ضربان قلب، تعادلش را از دست داده و پس از برخورد سرش به دیوار، مهره گردنش به نخاعش آسیب زده و در حال حاضر از گردن به پایین فلج شده است

علت درگذشت فیروز نادری دانشمند ناسا چه بود؟

دکتر فیروز نادری دانشمند برجسته ایرانی ناسا روز جمعه در سن ۷۷ سالگی به علت نارسایی قلبی درگذشت. خبر درگذشت او را محمد عیسایی، خواهرزاده دکتر فیروز نادری در استوری صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام اعلام کرده است. در حساب توییتری دکتر فیروز نادری نیز آمده است: «با قلبی از اندوه، این پست فوت دکتر فیروز نادری را در روز جمعه ششم ژوئن اعلام می کند. در آخرین ساعت های زندگی اش، فیروز در احاطه عشق و تحسین قرار داشت، همانطور که در تمام عمرش بود. اطلاع رسانی در مورد خدمات یادبود ارج نهادن به زندگی پربار او به شکل مقتضی اعلام خواهد شد». وی چند هفه پیش در پستی فیسبوکی اعلام کرده بود که در پی یک حادثه از گردن به پایین فلج شده است. او گفته در پی افت ناگهانی ضربان قلب از حال رفته و به دلیل برخورد سرش به دیوار و جابجایی مهره گردن، نخاعش آسیب دیده است که باعث شده از گردن به پایین فلج شود.

علت درگذشت فیروز نادری دانشمند ناسا چه بود؟ + بیوگرافی
در اطلاعیه‌ای که در فیسبوک آقای نادری همراه با عکسی از او در تخت بیمارستان منتشر شده بود، آمده بود که او در پی افت ناگهانی ضربان قلب از حال رفته و به دلیل برخورد سرش به دیوار و جابجایی مهره گردن، نخاعش آسیب دیده است که باعث شده از گردن به پایین فلج شود.او اعلام کرده بود که عمل جراحی‌اش روز دوشنبه ۱ خرداد انجام شده و دوران نقاهتش چهار تا پنج ماه طول می‌کشد. آقای نادری گفته بود که چند ماهی دیگر در شبکه‌های اجتماعی نخواهد بود و خانواده‌اش هر از گاهی به نیابت از او پست می‌گذارند. مرحوم نادری گفته بود که این خبر را برای جلوگیری از شایعات منتشر کرده است.

علت درگذشت فیروز نادری دانشمند ناسا چه بود؟ + بیوگرافی

علت درگذشت فیروز نادری دانشمند ناسا چه بود؟ + بیوگرافی

فیروز نادری در پست فیسبوکی خود نوشته بود: «زندگی غیر قابل پیش بینی است. یک افت ضربان قلب ناگهانی داشتم که باعث شد بیهوش شده و سرم به دیوار بخورد که باعث شد مهره گردنم وارد کانال عصبی نخاع شده و از گردن به پایین کاملاً فلج شوم. روز دوشنبه روی گردنم جراحی انجام شد. دوران نقاهت سخت و طولانی ۴ تا ۵ ماهه در پیش دارم که تنها با کمک دوستان و عشق خانوادگی ام قابل تحمل است. برای چند ماه در اینترنت حضور نخواهم داشت. وقتی بهتر شدم بازخواهم گشت. پست های گهگاه از طریق خانواده ام منتشر خواهد شد. این نوشته را گذاشتم زیرا یک سری شایعات بی پایه و اساس وجود داشت. به خاطر آرزوهای خوب و دعاهایتان ممنونم. لطفاً ببخشید اگر به سوالات و تماس های شما پاسخ نداده و اینکه نتوانستم از دیدار شما بهره مند شوم. امیدوارم مرا با شرایط کنونی درک کنید».

 

بیوگرافی دکتر فیروز نادری

فیروز نادری در ۵ فروردین ۱۳۲۵ در شهر شیراز به دنیا آمد. اصالتا از طایفه دره شوری یکی از طایفه‌های ایل قشقایی است . او تحصیلات متوسطه خود را در ایران به اتمام رساند و پس از آن به ایالات متحدهٔ آمریکا مهاجرت کرد و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مهندسی برق پی گرفت.

وی دورهٔ کارشناسی خود را در دانشگاه ایالتی آیووا و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در سال‌های ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به اتمام رساند. نادری، پس از پایان تحصیل به ایران بازگشت و ضمن گذراندن خدمت سربازی، مدتی در مرکز سنجش از دور ایران فعالیت کرد.

علت درگذشت فیروز نادری دانشمند ناسا چه بود؟ + بیوگرافی

وی در مدت همکاری خود با ناسا مشاغل فنی و مدیریتی متعددی را در زمینه ماهواره‌های مخابراتی متحرک، رادارهای سنجش از دور، رصدخانه‌های تحقیقاتی اختر فیزیک، اکتشاف مریخ و سایر اجرام منظومه شمسی برعهده داشت.

نادری از سال ۱۹۹۶ مدیر برنامه منشأ حیات ناسا بود.

وی در سال ۱۹۷۶ به JPL پیوست و به عنوان مدیر آزمایش‌های پروازی علوم فضا و مدیر طرح پراکندگی سنجی ناسا به کار پرداخت.

علاوه بر اینها وی در مرکز مدیریت ناسا، سرپرستی برنامه فناوری ارتباطات پیشرفته ماهواره‌ای را بر عهده داشت و در JPL نیز مدیر برنامه ماهواره‌های متحرک بود.

وی از سال ۲۰۰۰ نیز مدیریت برنامه تازه تأسیس برنامه مریخ را بر عهده گرفت. وظیفه مرکز برنامه مریخ آن است که تمام تحقیقات مربوط به مریخ را هدایت و برنامه‌ریزی کند.

وی، در فروردین ماه ۱۳۷۹ به سمت مدیر پروژه‌های اکتشاف مریخ منصوب شد در پی موفقیت کاوشگرهای مریخ، نادری به سمت معاون و مدیر ارشد برنامه‌ریزی مرکز JPL (آزمایشگاه پیشرانش جت)، از مهم‌ترین مراکز فضایی ناسا منصوب شد و در سمت جدید به عنوان مسئول طراحی برنامه‌ها و راهبردهای مرکز، تجاربش در ماموریت‌های مریخ را در مطالعه سایر بخش‌های جهان از زمین تا کهکشان‌های دور به کار بسته‌است.

وی همچنین مسئولیت طراحی چشم‌انداز راهبردی پنج تا ۲۰ ساله JPL را برعهده داشت. وی در سال ۲۰۱۱ به سمت مدیر پژوهش‌های روباتیک منظومه خورشیدی منصوب گشت.

فیروز نادری، دانشمند ایرانی در پی یک حادثه از گردن به پایین فلج شده است و امروز درگذشت.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml