عکس| “پرسپولیس” جهاز ناصرالدین شاه بود!

عکس| "پرسپولیس" جهاز ناصرالدین شاه بود!

عکس| "پرسپولیس" جهاز ناصرالدین شاه بود!

کشتی پرسپولیس، نخستین ناو جنگی ایران بود که توسط ناصرالدین شاه قاجار وارد ایران شد. شاه به منظور توسعه نیروی دریایی، موفق به خرید این کشتی ۶۵۰ تنی مجهز به ۴ توپ کروپ از آلمان شد!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ کشتی پرسپولیس یا ناو پرسپولیس یا آن چنان‌که در دورهٔ قاجار مصطلح بود جهاز پرسپولیس، نخستین ناو جنگی مدرن بود که دولت ایران وارد خلیج فارس کرد.
این کشتی در دوره ناصرالدین شاه و در ربیع‌الاول ۱۳۰۲ ه‍.ق (ژانویهٔ ۱۸۸۵ م) از بندر برمر آلمان راهی بندر بوشهر شد.کانون پژوهشهای دریای خلیج فارس با استناد به روزنامه مظفری شماره نهم به سال ۱۳۲۰ ق می‌نویسد:«اولین رئیس ایرانی این کشتی جناب احمد خان دریابیگی بود که از رؤسای قشون و از شاگردان پیاده‌نظام مدرسه دارالفنون به‌شمار می‌رفت و به دلیل لیاقتی که از خود نشان داده بود، به ریاست کشتی پرسپولیس منصوب شد.»
عکس| "پرسپولیس" جهاز ناصرالدین شاه بود!
احمد خان دریابیگی همچنین اولین لباس نیروی دریایی ایران را طراحی، ناخدایان و مهندسان ایرانی را به جای آلمانی‌ها مسئول امور کشتی کرد و برای ناخدایان و کارکنان کشتی حقوق منظمی تعیین نمود.کشتی پرسپولیس در دوره رضاشاه پهلوی در فاصله دو کیلومتری جنوب شرق بندر بوشهر پهلو گرفت که با گذشت زمان به زیر آب رفت.کشتی پرسپولیس نخستین ناو جنگی ایران و سرنوشت غم انگیز آن!
منبع:فدراسیون تاریخ و آمار
۲۵۷ ۲۵۱

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml