قلعه‌نویی: آقای میثاقی حرف منطقی بزنید/ از فرگوسن که بالاتر نیستیم، او هم می‌گوید شانس!

قلعه‌نویی: آقای میثاقی حرف منطقی بزنید/ از فرگوسن که بالاتر نیستیم، او هم می‌گوید شانس!

امیر قلعه نویی گفت: برای ارزیابی یک مربی باید نوع ساختار دفاعی و ایجاد موقعیت‌ها را مورد سنجش قرار بدهید.

تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا در نیمه نهایی با شکست برابر قطر از گردونه رقابت‌ها حذف شد. پس از این اتفاق اهالی فوتبال به تعریف و انتقاد از عملکرد تیم ملی فوتبال پرداختند و در مقابل سعید الهویی، مربی تیم ملی، مدعی شد برخی اتفاقات فوتبالی نظیر بدشانسی در حذف ایران تاثیرگذار بود.

موضوعی که به صحبت قلعه‌نویی هم رسید و او درباره شانس نیاوردن تیم در بازی با قطر صحبت کرد و وقتی مجری برنامه شانس را دلیل قابل استنادی ندانست، گفت: آمار ما برای سایت‌های معتبر است. اگر نوسان داشتیم، یعنی در حد و اندازه خودمان ظاهر نشدیم. مثلا در نیمه اول مقابل هنگ‌کنگ موقعیت زیادی خلق کردیم ولی گل نزدیم. اگر این کار را می‌کردیم، نوسان بود؟ مقابل سوریه ۵-۴ موقعیت داشتیم ولی گل نزدیم. برای ارزیابی یک مربی باید نوع ساختار دفاعی و ایجاد موقعیت‌ها را مورد سنجش قرار بدهید. ۱۰۰ درصد البته دستاورد مهم است.

قلعه‌نویی درباره باقی ماندن در راس کادر فنی تیم ملی گفت: در قرارداد من هیچ شرطی نبود که جزء چهار تا باشد، تمدید خواهد شد. اصلا چنین چیزی نبود ولی اگر نتیجه نمی‌گرفتیم، خود من نمی‌ماندم. در فوتبال نهایتا نتیجه اهمیت دارد. فوتبال همین است. اگر پس از گل اول به قطر، آن موقعیت‌ها را استفاده می‌کردیم، نتیجه تغییر می‌کرد. ساختار دفاعی ما بین توپ و دروازه بسیار درست بود. گل‌های اول و سوم قطر را ببینید، در آن زمان بازیکنان ما همه کارها را کردند ولی توپ خورد به پای مدافعان و تبدیل به گل شد.

سرمربی تیم ملی بار دیگر با صحبت از نقش شانس، گفت: از مسی بالاتر داریم؟ در فینال جام جهانی ۲ توپ لو داد که بازی مساوی شد. این مسائل در فوتبال هست. فرگوسن هم گفته شانس در فوتبال اهمیت دارد. دیگر از او که بالاتر نیستیم. ما می‌گوییم اتفاقات جزئی از  فوتبال است. ما بر اساس آمار حرف می‌زنیم. ولی اتفاقات و بدشانسی هم در فوتبال وجود دارد. ما در نیمه دوم مقابل قطر هر پنج دقیقه یک کرنر زدیم، یعنی برنامه داشتیم ولی کرنرهای ما گل نشد. یعنی برنامه داشتیم که هفت موقعیت به وجود آوردیم.

قلعه‌نویی در ادامه گفت: پس از اخراج شجاع، بازی مستقیم را مقابل قطر انجام دادیم و قبل از آن چنین کاری نکردیم. قطری‌ها از بازی مستقیم به ما ضربه زدند. در زمان گل اول قطر، ما در حمله بودیم ولی ۳۰ ثانیه جلوتر از آن، یک تکل روی پای مهدی طارمی زده شد که مشکوک به اخراج و پنالتی بود. ما ایجاد موقعیت کردیم و کارهای لازم را انجام دادیم. در نیمه دوم دو تعویض کردم ولی تا زمان گل سوم هیچ تغییری انجام ندادیم. ما چپ و راست حمله می‌کردیم و همه جور موقعیت ساختیم، ولی توپ‌ها تبدیل به گل نشدند. بعد از گل خوردن و ۱۰ نفره شدن، مدل بازی را عوض کردیم.

قلعه‌نویی در دفاع از عملکرد تیم ملی برابر قطر، گفت: ما همه نکات فنی را در جلسه آنالیز به بازیکنان گفتیم و به ساختار دفاعی خودمان هم تاکید داشتیم چطور کار می‌کنند، اما در نهایت باختیم. مثلا فرانسه نمی‌دانست آرژانتین چطور گل می‌زند؟ در نهایت هم باخت. اگر این همه ایراد داشتیم، چطور مقابل قطر ۱۲ کرنر زدیم؟ اینطور نیست که باید در روز بدمان هم باید قطر را ببریم. حرفی بزنید که منطق در آن باشد. قطر در دوره گذشته قهرمان شده است. فوتبال همین است که یک روز ۴ گل به آنها می‌زنید ولی در یک مسابقه دیگر می‌بازید. ما در آن مسابقه که چهار گل زدیم، بهتر از موقعیت‌ها استفاده کردیم. ما در ایجاد موقعیت در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا بهتر از آن مسابقه قبلی برابر قطر بودیم. استراتژی ما درست بود ولی در نهایت باختیم. توپ‌های ما تبدیل به گل نشدند.

او در ادامه گفت: پس از گل اول، مگر در حمله نبودیم؟ در یک بر صفر جهانبخش پاس‌های رو به جلو نداد که مهدی طارمی نرسید و ۱۰ سانتی‌متر کم آورد تا گل بزند. در همین بازی هم می‌توانستیم قطر را ببریم، ولی باختیم و عذرخواهی کردیم. نباید به مردم اطلاعات غلط بدهید. قطر در دوره گذشته در امارات به قهرمانی در آسیا رسید و این نشان می‌دهد تیم ضعیفی نیستند. در همین تورنمنت اردن را بردند و قهرمان شدند. قطر تیم چند ملیتی است و واقعا هم خوب بازی می‌کنند.

سرمربی تیم ملی در خصوص ویدیویی که در برنامه از انتقادات پیشکسوتان پخش شد گفت: این‌ها بزرگان فوتبال ایران هستند و تاریخ فوتبال ایران را نوشتند. با آقای قاسمپور در السد همبازی بودم. باید یک شناخت جزئی باشد. مورینیو می‌گوید جزییات تیم را قهرمان می‌کند. ما جزییات را دیدیم، راجع به بازی صحبت می‌کنیم. من سال‌ها با سپاهان زندگی کردم می‌توانم سپاهان را نقد کنم. در ۱-۰ اگر توپ احمدزاده می‌رفت توی گل الهلال نتیجه چی شد؟ یا در ۱-۱ احمدزاده که بازیکن خوبی است و مدنظر ما هم بود، یک موقعیت را از دست داد. اگر می‌زد… اینجا نقش مربی چیست؟ نقش مربی بوده که سیستمی ایجاد کند که موقعیت به وجود بیاید. اگر توپ احمدزاده گل می‌شد نتیجه چیز دیگری می‌شد و دیگر ۳-۱ نمی‌باخت.

یا اشتباهات بچه گانه‌ای که نه این مدافعان که مدافعان بزرگ دنیا انجام می‌دهند. بهترین بازیکنان دنیا در بازی‌های حساس هم اشتباه انجام می‌دهند. من نمی‌توانم سپاهان را قضاوت کنم چون بازی را از تلویزیون دیدم. ما خیلی جاها هم اشتباه کردیم. اما در آن لحظه مشورت کردیم و این تصمیم را هم گرفتیم. یا حتی بعد از اعزام به جام ملت‌ها یک جلسه دو ساعته با آقای جلالی داشتیم. کی چنین اتفاقی افتاده است در فوتبال ایران؟ آقای جلالی آنالیزی را به ما دادند و گفتند از چیزی که فکر می کردم خیلی جلوتر هستیم. دلسوزی پیشکسوتی مثل آقای جلالی که خودش گروهی را گذاشته جام ملت‌ها و جام جهانی را آنالیز کرده و اطلاعاتی به ما داده است. از ایشان ممنونیم. من همه رو قبول دارم. آقای قاسمپور خیلی منفی صحبت کرد. ایشان حب و بغض حرف نزد. آقایان چیزی را گفتند اما نکته اصلی را نگفتد. آقایان عزیز، سیستم‌های جدید به پاس نمره می‌دهند.

در همین ارتباط: ۱۵ پرسش از امیر قلعه‌نویی در آستانه گفت‌وگوی زنده در تلویزیون/ اجازه سوال که داریم ژنرال؟

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml