قیمت دلار در صورت احیای برجام چقدر می‌شود؟

تجارت نیوز نوشت :بحث احیای برجام دوباره داغ شد. حالا سوال مهمی که در بازارها شنیده می‌شود این است که توافق یا عدم توافق هسته‌ای چه تاثیری بر قیمت دلار می‌گذارد و کف و سقف قیمت دلار چقدر است؟

قیمت دلار در صورت احیای برجام چقدر می‌شود؟

برخی منابع خبری می‌گویند احتمال دارد که ددلاین ایران برای اعلام خبر توافق در همین بازه زمانی باشد؛ یعنی قبل و یا در حین نشست شورای حکام. اگر چنین باشد، قیمت دلار چه می ‌شود؟

اگر ایران و آمریکا به توافق برسند قیمت دلار چه می‌شود؟ توافق ایران و عربستان باعث سقوط آزاد قیمت دلار در بازار شد. قیمت دلار در روزهای قبل از توافق با عربستان به ۶۰ هزار تومان رسید اما پس از این توافق دلار در چند مرحله متمادی ریزش کرد و پس از آن با اقدامات گوناگون دلار تا ۵۰ هزار تومان هم پایین آمد. به عبارتی توافقی مانند توافق ایران و عربستان توانست قیمت دلار را حداقل ۱۰ هزار تومان کاهش دهد.

حالا برخی از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که همین اتفاق درباره توافق ایران و آمریکا هم رخ می‌دهد و حداقل ریزش قیمت دلار ۱۰ هزار تومان است. از آن جمله مجتبی دیبا، کارشناس بازار مالی می‌گوید «قیمت تعادلی دلار ۴۶ هزار تومان است.» او تاکید می‌کند ورود دلار به کانال ۳۰ هزار تومان بسیار خوشبینانه است؛ مگر اینکه مذاکرات قوی و بسیار خوبی اتفاق بیفتد، دلار وارد کشور ‌شود و تنش‌ها به طور کامل از بین برود.

او تاکید می‌کند که در تعین قیمت دلار، احیای برجام یک فاکتور بسیار مهم و تعیین‌کننده است: «اگر مذاکرات برجامی به نتیجه برسد، می‌توانیم دلار را به کانال ۴۰ و حتی ۳۰ هزار تومان هم برسانیم. البته این مساله به این شرط است که برجام کامل رخ دهد.»

پیش ‌بینی قیمت دلار در صورت عدم احیای برجام

بازار ارز در یک ماه گذشته روند طبیعی خود را طی می‌کرد و چشم‌انتظار اخبار برجامی نبود. اما حالا حالت انتظاری در بازار ایجاد شده و عدم توافق با امریکا می‌تواند بر بازار ارز اثر بگذارد. به خصوص در شرایطی که گفته می‌شود اگر این بار ایران به توافق جدید تن ندهد، آمریکا اقدامات جدیدی علیه ایران تدارک دیده است. اقداماتی که قطعا می‌تواند بر بازار دلار اثر بگذارد و قیمت‌ها را صعودی کند.

کارشناسان درباره سقف قیمت دلار در صورت عدم توافق اظهارنظری نکرده‌اند و مشخص نیست که انتظارات تورمی بازار را به چه سمتی می‌برد. اما برزو حق‌شناس، کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه دلار به شکل سنتی در خرداد و تیر در کف قیمت سالانه است به تجارت‌نیوز گفت: «این موضوع نگران‌کننده است. زیرا اگر کف قیمت دلار را ۵۰ تا ۵۲ هزار تومان در نظر بگیریم کار برای باقیمانده سال سخت می‌شود؛ این در حالی است که با وجود سیگنال‌های سیاسی انتظار افت قیمت دلار و برگشت به زیر کانال ۵۰ هزار تومانی را داشتم اما بازار تمایلی به افت ندارد.»

این مسأله نشان می‌دهد که اگر توافق ایجاد نشود، کف قیمت دلار رقم کنونی است و ادامه سیاستگذار ارزی، سال سختی را پیش رو دارد.

بازار ارز یک هفته است که دچار سرگیجه قیمتی شده و در محدوده معینی در حال رفت و برگشت است. برخی هم معتقدند کف قیمت دلار فعلا در محدوده ۵۰ هزار تومان است و نوسان هزار تومانی دلار طبیعی است.

تا پیش از این اخبار و تا قبل از سفر سلطان عمان به تهران، بازار در حال طی کردن روند طبیعی خود بود و انتظار نمی‌رفت سرنوشت دلار به این زودی دوباره به مساله مذاکرات هسته‌ای گره بخورد. کارشناسان در پیش‌بینی قیمت دلار در سال جاری نیم نگاهی به پرونده هسته‌ای داشتند، اما اکثر آنها در پیش‌بینی خود به متغیرهای اقتصادی توجه داشتند و اقدامات مثبت و منفی بانک مرکزی.

اما حالا سرنوشت قیمت دلار به سرنوشت برجام گره خورده است و معامله‌گران منتظرند که خبر مثبت یا منفی به بازار برسد. خبری که اگر مثبت باشد باید منتظر واکنش ریزشی بازار بود و اگر منفی باشد، بازار را دچار افزایش قیمت می‌کند و از کف قیمت فعلی دور می‌کند.

آنطور که خبرهای سیاسی حاکی است، اروپا و آمریکا فرصت مشخصی به ایران داده‌اند تا درباره توافق یا عدم توافق تصمیم‌گیری کند و گفته می‌شود این فرصت چندان زیاد نیست.از طرف دیگر رئیس کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است به زودی به تهران سفر کند و از تاریخ ۱۵ تا ۱۹ خرداد ماه هم نشست شورای حکام برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید:

۳۵۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml