تغییرات اساسی قیمت طلا و سکه

 قیمت طلا و سکه دیروز ۲۱ اردیبهشت ماه با نوساناتی همراه بود. قیمت طلا با کمی کاهش به گرمی دو میلیون و ۶۳۹ هزار تومان رسید. قیمت هر سکه تمام بهار هم ۳۲ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بود.

نوسانات قیمت طلا محدود است و قیمت طلا مدتی است که در محدوده دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی در نوسان است. اما قیمت سکه بهار آزادی نوسان قابل توجهی دارد و ظرف هفته گذشته هم روند قیمت آن تغییر محسوسی داشت.

قیمت سکه تمام بهار آزادی که تا آستانه ۳۳ میلیون تومان پیش رفته بود حدود ۵۰۰ هزار تومان کاهش داشت و به ۳۲ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان رسید.

قیمت سکه امامی دیروز ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ هم حدود ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود. قیمت نیم سکه ۱۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان شد و قیمت ربع سکه هم ۱۱ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان بود. قیمت سکه گرمی هم ۶ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان شد.

پیش بینی قیمت طلا و سکه

اما علت کاهش قیمت سکه چیست و آیا این کاهش ادامه دارد؟ علت اصلی کاهش قیمت سکه، کاهش اندک قیمت دلار در بازار آزاد است. کارشناسان اقتصادی معتقدند که قیمت دلار وارد فاز استراحت شده و علت کاهش تدریجی قیمت هم ورود دلار به این فاز است. اما آنها آینده بازار دلار را کاهشی نمی‌دانند و معتقدند که بازار پس از این اصلاح محدود، روند طبیعی خود را بازیابی می‌کند.

پیش بینی قیمت طلا و سکه هم وابسته به روند قیمت دلار در بازار است. بازاری که به گفته کارشناسان پیش بینی آن دشوار شده است.

در همین راستا نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران به تجارت‌نیوز گفت: «بازار طلا را نمی‌توان پیش‌بینی کرد زیرا ما همیشه بحث اونس جهانی را داریم. البته اونس جهانی در روزهای گذشته تاثیری بر رونددهی به بازار طلا نداشته است. در حال حاضر انس جهانی طلا افزایشی است اما قیمت طلا و سکه با کاهش همراه بوده است.»

بذرافشان تصریح کرد: «خبرهای سیاسی و اقتصادی نیز بر ایجاد روند در بازار بی‌تاثیر نیست. اگر رویکردهای مدیریتی تغییر کند و سیاست‌های جدیدی در پیش گرفته شود، نقش مهمی در بازار طلا و سکه دارد.»

این مقام صنفی گفت: «نوسان بین یک تا سه درصدی قیمت ها در بازار فلز گران‌بها طبیعی است. اما حباب سکه همچنان بزرگ است. در شرایط فعلی بایستی برای کنترل نرخ ارز و ایجاد ثبات آن، بانک مرکزی مجددا ورود کند.»

بذرافشان درباره پیش‌بینی قیمت طلا و سکه در هفته آینده گفت: « قیمت‌ها در هفته آینده نوسان خاصی نخواهد داشت و در همین محدوده با نوسان جزئی داد و ستد خواهد شد.»

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml