مهلت بخشودگی جرایم دیرکرد بدهکاران بانک‌ها تمدید شد+ بخشنامه

اقتصاد ۱۰۰- طبق بخشنامه ابلاغی وزارت اقتصاد به بانک‌های دولتی، مهلت بخشودگی جرایم دیرکرد بدهکاران بانک‌ها تا پایان شهریورماه تمدید شده است.

مهلت بخشودگی جرایم دیرکرد بدهکاران بانک‌ها تمدید شد+ بخشنامه

باتوجه به بخشنامه ابلاغی از سوی محمدجواد شریف‌زاده معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی خطاب به بانک‌های دولتی، بخشش وجه التزام تأخیر بدهی بدهکاران بانکی در قالب بسته وصول مطالبات غیرجاری وزارت امور اقتصادی و دارایی به‌مدت سه ماه تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۲ تمدید شد.

در این بخشنامه آمده است: در خصوص «بخشش وجه التزام تأخیر تأدیه دین موضوع بسته وصول مطالبات غیرجاری» مقتضی است دستور فرمایید به‌قید فوریت اقدام لازم نسبت به تمدید مهلت اعتبار بسته یادشده تا پایان شهریورماه سال جاری به‌جهت تصویب در هیئت مدیره آن بانک انجام و نسبت به اطلاع‌رسانی کامل موضوع به شعب و همچنین از طریق تارنمای آن بانک اقدام و از نتایج این وزارت‌خانه را مطلع نمایید.

طبق این دستورالعمل، در صورتی که بدهکار کل مبلغ بدهی خود را به‌صورت نقدی تسویه کند، بانک مکلف است ۶ درصد از مبلغ وجه التزام تأخیر تأدیه دین در تعهدات و تسهیلات غیرقرض‌الحسنه و ۸ درصد از مبلغ وجه التزام تأخیر تأدیه دین در تسهیلات قرض‌الحسنه را به‌صورت کامل مشمول بخشودگی قرار دهد.

همچنین ازآن‌جایی که در تسهیلات دارای اقساط متعدد، ممکن است فقط بخشی از اقساط معوق شده باشد، در این صورت صرفاً با وصول مبلغ بدهی معوق‌شده (نه لزوماً کل بدهی قرارداد)، جرایم به‌صورت کامل بخشوده شده و مابقی اقساط در مواعد مقرر از پیش تعیین‌شده وصول خواهد شد.

لازم به ذکر است اگر فردی صرفاً امکان پرداخت بخشی از بدهی خود را داشته و تقاضای امهال مابقی طلب بانک را داشته باشد، مشروط به پرداخت حداقل ۵۰ درصد مانده کل بدهی به‌عنوان پیش‌دریافت، به‌نسبت مبلغ پرداختی، جرایم تأخیر تأدیه مشمول بخشودگی قرار گرفته و متعاقب آن در پایان دوره امهال، در صورت پرداخت کل بدهی، جرایم اقساط امهالی باقی‌مانده نیز مورد بخشودگی قرار می‌گیرد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران , تسهیلات بانکی , وزارت امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران , بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران , تسهیلات بانکی , وزارت امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران , بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران , تسهیلات بانکی , وزارت امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران ,

انتهای پیام/+

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml