پرداخت تسهیلات مسکن رنگ باخت/سرمایه بانک‌های متخلف کاهش می‌یابد؟

پرداخت تسهیلات مسکن رنگ باخت/سرمایه بانک‌های متخلف کاهش می‌یابد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، همزمان با تاکید مسئولان در حوزه مسکن مبنی بر رشد پروژه‌های نهضت ملی مسکن در صورت همکاری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ساخت، جدیدترین آمار‌ها حاکی از کم رنگ شدن پرداخت تسهیلات ساخت مسکن است.

به طوری که طبق آمار‌های بانک مرکزی در حالی که باید ۲۶ بانک دولتی و خصوصی در بهمن ماه اقدام به پرداخت تسهیلات ساخت کنند تنها هشت بانک در این زمینه همکاری دارند و سایر بانک‌ها عملکرد صفر درصدی داشته اند.

از بین ۲۵ بانک دولتی و خصوصی تا پایان بهمن ماه ۱۴۰۲ تنها ۸ بانک در نهضت ملی مسکن مشارکت داشته و نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام کرده‌اند.

خبر مرتبط

فراخوان بانک ها برای پرداخت تسهیلات ساخت مسکن+جزئیات

فراخوان بانک ها برای پرداخت تسهیلات ساخت مسکن+جزئیات

وزیر راه وشهرسازی با اشاره به الصاق وام بانکی به زمین گفت: در فاز اول شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر انجام شده و در روزهای آینده واگذاری زمین آغاز می‌شود که زمین‌ها آماده و تحویل آغاز می‌شود.

رکورد بیشترین تسهیلات پرداختی در این طرح متعلق به بانک مسکن و کمترین بانک صادرات است. مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌ها در نهضت ملی مسکن ۵۸۲,۵۳۴ میلیارد ریال بوده است.

براساس آمار‌های رسمی بانک مرکزی، بانک مسکن ۵۳۰,۴۸۸ میلیارد ریال، بانک سپه ۷,۱۶۳ میلیارد ریال، بانک ملی ایران ۱۱,۵۱۹ میلیارد ریال، بانک تجارت ۸,۹۱۰ میلیارد ریال، بانک ملت ۲۲,۱۷۶ میلیارد ریال، بانک صادرات ۸ میلیارد ریال و بانک صنعت و معدن ۷۵۰ میلیارد ریال تسهیلات در طرح نهضت ملی مسکن پرداخت کرده اند.

در همین رابطه ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفته است:  تنها راه در حوزه پیشرفت فیزیکی پروژه‌های نهضت ملی مسکن منوط به پرداخت تسهیلات ساخت است و طبق برنامه هفتم هم باید تمامی بانک‌های متخلف جریمه و یا اعتبار آن‌ها کاسته شود.

او اظهار کرد: با توجه به آنکه تنها ۸ بانک در این زمینه همکاری داشته اند باید اعتبار و سرمایه آن‌ها از طریق کاهش سرمایه بانک‌های متخلف افزایش یابد.  

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml