پیش‌بینی قیمت ارز در هفته پیش رو / متغیرهای اقتصادی چه می گویند؟

اقتصاد ۱۰۰ – متغیرهایی مثل رشد نقدینگی و رشد اقتصادی متغیرهایی هستند که به صورت بنیادی بر نرخ ارز اثر می‌گذارند.

پیش‌بینی قیمت ارز در هفته پیش رو / متغیرهای اقتصادی چه می گویند؟

عباس علوی راد؛ کارشناس اقتصادی  در رابطه با متغیر‌های تاثیرگذار بر نرخ ارز، اظهار کرد: دو دسته از متغیر‌ها هستند که به صورت بنیادی بر نرخ ارز اثر می‌گذارند. متغیر رشد نقدینگی به عنوان یکی از تاثیرگذارترین متغیرهاست. بر اساس گزارش بانک مرکزی در اسفند ۱۴۰۱ میزان رشد نقدینگی ۳۰ درصد است که نسبت به دوره مشابه سال ۱۴۰۰ حدود ۹ درصد کمتر است.

 

وی افزود: این آمار و ارقام نشان‌دهنده حرکت مثبت در جهت بهبود متغیر‌های بنیادی است و اقدامات دولت اثرگذار بوده است. رشد اقتصادی و رشد تولید نیز از نظر بنیادی بر نرخ ارز اثرگذار است. متغیر‌های اقتصادی در این بخش نیز نشان می‌دهد که رشد اقتصادی برای سومین سال متوالی در مسیر مثبت افزایش پیدا می‌کند. آخرین نرخ رشد ۹ ماهه اعلام شده، نسبت به ۹ ماهه مشابه سال قبل و حتی نسبت به فصل قبلی افزایش پیدا کرده است.

 

علوی راد با تاکید بر اینکه اثر این متغیر‌ها بر نرخ ارز اینگونه نیست که به سرعت عمل کند، گفت: در واقع با وقفه عمل می‌کند و همچنین نیاز به تحولات دیگری نیز دارد. برای مثال کاهش نرخ رشد نقدینگی باید در نرخ تورم تجلی داشته باشد و با کاهش نرخ رشد نقدینگی، تورم نیز کاهش پیدا کند.

 

 

این کارشناس اقتصادی در پایان صحبت‌های خود، گفت: نرخ تورم سال ۱۴۰۱، بر اساس آمار و ارقام بانک مرکزی ۴۶.۵ درصد است که با توجه کاهش نرخ رشد نقدینگی، با یک وقفه می‌توانیم انتظار کاهش تورم را نیز داشته باشیم که در نهایت می‌تواند منجر به کاهش نرخ ارز شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml