پیش بینی قیمت دلار چهارشنبه ۱ شهریور ۱۴۰۲

در حالی که کارشناسان اقتصادی مرداد را رکودترین ماه دلار در هر سال می دانند و معتقدند در شهریور ماه تقاضا در بازار ارز افزایش می یابد، باید دید با آغاز آخرین ماه تابستان، قیمت دلار چگونه خواهد بود.

به گزارش اخبار تایمز؛ امروز قیمت دلار با افزایش ۴۰۰ تومانی به کانال ۴۹ هزار تومانی برگشت و با قیمت ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. این اسکناس در بیشتر روزهای یک ماه گذشته در کانال ۴۹ هزار تومانی ضربان داشت و معامله‌گران ماندن دلار در محدوده مذکور را حاصل تلاش سیاستگذار می‌دانند.

در حالی که قیمت دلار از ماه‌های گذشته در پله‌های پایانی کانال ۴۷ هزار تومانی تا محدوده قیمتی ۵۰ هزار تومانی نوسان قیمت داشت، اما معامله‌گران و کارشناسان اقتصادی همواره بر این عقیده‌اند که دلار در روندی خنثی قرار دارد و افت و خیزهای ۲ و ۳ درصدی روندی برای دلار ایجاد نمی‌کنند.

در حالی که کارشناسان اقتصادی مرداد را رکودی‌ترین ماه برای دلار در هر سال می‌دانند و معتقدند در شهریور تقاضا در بازار ارز زیاد می‌شود باید دید با شروع آخرین ماه تابستان دلار چه روندی می‌گیرد؟

بررسی اجمالی از بازار ارز و اخباری که در مرداد ماه بر این بازار اثر گذاشته نشان دهنده این است که طی این مدت با وجودی که اخبار زیادی روانه بازار شده و در صدر توجه معامله‌گران دلار نیز قرار گرفته است؛ اما نکته قابل توجه کم دوامی این اخبار برای ایجاد افت قیمت دلار است. برخی از این رویدادها کمتر از چند ساعت اثر کاهشی در بازار ارز داشته است. کارشناسان اقتصادی به نقش پررنگ سیاستگذار با وجودی که چندان دست‌ پر هم نیست در ثبات ماه‌های اخیر در بازار ارز تاکید می‌کنند.

پیش بینی قیمت دلار چهارشنبه 1 شهریور 1402

در یک ماه اخیر چه اخباری بر بازار ارز اثر گذاشت؟
اخبار ورودی به بازار ارز را در روزهای مردادماه به سه بخش روزهای ابتدایی ماه، نیمه مرداد و روزهای پایانی ماه جاری می‌توان تقسیم کرد.

معافیت تحریمی برای دریافت پول برق صادره ایران به عراق و به تبع آن گمانه‌زنی در خصوص احتمال توافق پشت پرده ایران و آمریکا ،میانجیگری عمان و قطر در بازپرداخت بدهی‌های ایران از سوی عراق، اظهار نظر‌های هر از گاهش متیو میلر وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص عدم توافق میان دو کشور و سفر وزیر امور خارجه لیبی به ایران از اهم اخبار ۱۰ روز ابتدایی مرداد بود.

در روزهای بعد نیز موضوع شکایت ایران از کره بابت مطالبات ارزی ایران، انحلال کانون صرافان در پی استنکاف از دستورات بانک مرکزی و عدم همکاری با این بانک و افزایش قدرت‌نمایی آمریکا در خلیج فارس با اعزام جنگنده‌های F16  و F35  از مهمترین اخباری بود که ضربان‌های کوچکی در بازار ارز ایجاد کرد.

در نیمه دوم مرداد نیز خط و نشان‌های فرزین برای بازار آزاد در نشست مشترک رسانه‌ای مسئولین اقتصادی دولت، انتقال چهار زندانی دوتابعیتی از زندان اوین به هتل اوین،‌ سفر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران به عربستان و دیدار با ولیعهد این کشور و در نهایت اخبار مربوط به شروع سفر منابع ارزی ایران از کره جنوبی به سوئیس و سپس قطر پرچمدار مهمترین اخبار یک ماه گذشته بود و بر بازار ارز اثر گذاشت.

بازدهی مثبت دلار در مرداد
هر یک از اخباری که به اختصار به آن اشاره شد ضربان‌های کوچکی برای بازار ارز ایجاد کرد. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی خبری که بازار انتظار آن را می‌کشد رفع تحریم‌هاست. این در حالی است که برخی کارشناسان اقتصادی،‌ حتی رفع تحریم‌ها را عامل علاج بیماری اقتصادی کشور نمی‌دانند. به اعتقاد آنها اقتصاد کار خود را می‌کند. شاید مسائل سیاسی اثر کوتاه‌مدتی بر بازارهای مالی بگذارد اما اثر مولفه‌های اقتصادی بر قیمت دلار بلندمدت، مقاوم و قطعی است.

در یک ماه گذشته محاسبه قیمت دلار حکایت از بازدهی مثبت این اسکناس دارد. در مدت مشابه ماه گذشته قیمت دلار ۴۸ هزار و ۷۰۰ تومان بود و امروز با رقم ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. این اسکناس طی یک ماه اخیر بازدهی ۱.۲۳ درصدی و افزایش قیمت ۶۰۰ تومانی داشته است. البته باید در نظر داشت رشد آخرین روز مرداد (امروز) در افزایش بازدهی دلار بی‌اثر نیست.

در روز جاری بازارهای همسایه در همراهی با  قیمت دلار در تهران افزایش داشتند. دلار هرات به کانال ۴۹ هزار تومانی ورود کرد وبا افزایش ۵۰۰ تومانی با قیمت ۴۹ هزار و ۱۱۰ تومان معامله شد. قیمت دلار سلیمانیه افزایش ۱۰۰ تومانی داشت و با رقم ۴۸ هزار و ۵۲۰ تومان معامله شد.  درهم امارات نیز با ۱۱۰ تومان افزایش با قیمت ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml