پیش بینی قیمت طلای جهانی/ احتمال صعود طلا وجود دارد؟

اقتصاد ۱۰۰- با توجه به داده‌های اقتصادی قوی ایالات متحده و سخنان جروم پاول پیرامون احتمال نیاز به افزایش نرخ بهره، انس جهانی طلا در تداوم روند نزولی، به پایین‌ترین سطح خود طی سه ماهه گذشته رسید و در ادامه کندل هفتگی طلای جهانی در قیمت یک هزار و ۹۱۹ دلار بسته شد.

پیش بینی قیمت طلای جهانی/ احتمال صعود طلا وجود دارد؟

ابراهیم حاجی‌احمدی، تحلیلگر بازارهای مالی، به بررسی روند قیمت ا نس جهانی طلا و رویدادهای اخیر و پیش روی بازار انس جهانی پرداخته است.

حاجی‌احمدی در ابتدا عنوان کرد: هفته گذشته رشد سالانه تولید ناخالص داخلی (GDP) برای سه ماهه اول دو درصد افزایش داشت که فراتر از برآورد قبلی آن (۱.۳ درصد) بود. علاوه بر این، تعداد درخواست‌ها برای دریافت مزایای بیکاری در هفته منتهی به ۲۴ ژوئن با ۲۶ هزار کاهش به ۲۳۹ هزار مورد رسید و بازده ۱۰ ساله ایالات متحده پس از این داده‌ها از ۳.۸ درصد عبور کرد.

وی افزود: همچنین شاخص خالص بهای هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) در بُعد سالیانه مطابق انتظارات بازار ۰.۳ درصد منتشر شد.

این تحلیلگر بازارهای مالی ادامه داد: از طرف دیگر در پی صحبت‌های پاول با لحنی هاوکیش، رئیس بانک مرکزی آمریکا به‌عنوان متولی اصلی سیاست‌گذاری در حوزه پولی و مالی در مورد محدودیت‌های بیشتر پیرامون انقباض پولی و احتمال افزایش دو پله‌ای نرخ بهره تا پایان سال ۲۰۲۳، بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه داری ایالات متحده و سطح عرضه‌ها در انس جهانی طلا افزایش یافت.

حاجی‌احمدی بیان کرد: از طرف دیگر نتایج گزارش مرتبط با استرس بانکی که توسط فدرال رزرو منتشر شد، نشان داد که همچنان اکثریت بانک‌ها در شرایطی مقاوم در برابر رکود و با مطلوبیت بالا قرار دارند. از این رو این عوامل باعث تقویت شاخص دلار و کاهش جذابیت طلا برای خریداران خارجی شد و شرایط را برای افت بیشتر انس جهانی طلا فراهم نمود و طلا را به سمت پایین‌ترین سطح خود در ماه ژوئن سوق داد.

وی افزود: هفته آینده، موسسه ISM گزارش PMI بخش تولیدی ماه ژوئن را منتشر خواهد کرد. همچنین روز چهارشنبه، صورت‌جلسه سیاست‌گذاری ماه ژوئن توسط فدرال رزرو منتشر می‌شود که می‌تواند بر سنتیمنت بازار اثر گذار باشد اما بدون شک مهمترین رویداد هفته آینده مربوط به داده‌های نیروی کار ایالات متحده خواهد بود که انتهای هفته (جمعه) منتشر خواهد شد و بازار احتمالا به دنبال شواهد بیشتری از کندشدن اقتصاد ایالات متحده خواهد بود.

حاجی‌احمدی بیان کرد: اگر بازار کار نشانه‌های قوی از ضعف را نشان دهد، احتمالاً بازار از آن به‌عنوان یک نشانه کاهش تورم استقبال خواهد کرد.

نمودار قیمت طلای جهانی

تحلیل تکنیکال طلای جهانی

در ادامه و بر اساس سناریوهای پیشین، این تحلیلگر بازارهای مالی بیان کرد: از منظر تکنیکی مطابق انتظار و سناریوی تحلیلی مورد نظر در هفته اخیر، قیمت انس جهانی طلا کاهش یافت و موفق به ثبت کف قیمتی جدیدی در محدوده یک هزار و ۸۹۳ دلار شد اما در ادامه با بهبود شرایط تقاضا، کندل هفتگی قیمت در نزدیکی قیمت بازگشایی و فراتر از سطح حمایت کلیدی یک هزار و ۹۰۰ دلار بسته شد.

وی افزود: با توجه به ساختار مورب خاتمه دهنده در قالب موج پنج، انتظار می‌رود تقاضا در بازار دست‌کم در کوتاه‌مدت افزایش یابد و ریکاوری قیمت با نوسانات مثبتی جهت دستیابی به اهداف یک هزار و ۹۴۰ دلار و یک هزار و ۹۶۰ دلار همراه باشد، که این مهم مستلزم مغایرت داده‌های پیش رو ایالات متحده با دیدگاه فدرال رزرو مبنی بر افزایش دو پله‌ای نرخ بهره است.

این تحلیلگر بازارهای مالی بیان کرد: محدوده یک هزار و ۹۰۰ دلار به عنوان نزدیک‌ترین سطح معتبر حمایتی و یک هزار و ۹۴۰ دلار به عنوان محدوده نزدیک مقاومتی محسوب می‌شود، بنابراین چگونگی واکنش احتمالی به این نواحی حائز اهمیت خواهد بود.

 منبع: تجارت نیوز

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml