کریم باقری: به هیچ قیمتی نمی خواهم در فوتبال باشم!/ بعد از علی دایی، بایرن مونیخ من را می خواست اما…

کریم باقری چهره دوست داشتنی فوتبال کشورمان در تازه ترین گفت و گوی خود به نکاتی اشاره کرد که شاید در گذشته در مورد آنها صحبتی نکرده است.

به گزارش اخبار تایمز، کریم باقری بی شک یکی از بهترین و کامل ترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران است. فوتبالیست قدرتمندی که در زمان بازی با پیراهن تیم ملی بارها با گل هایش پیام آور شادی شد.

شاید کریم باقری تنها بازیکنی باشد که در ۳ مقطع مختلف از تیم ملی خداحافظی کرده است! بار اول پس از بازی ایرلند در سال ۱۳۸۰، بار دوم در سال ۱۳۸۷ و بار سوم نیز در سال ۱۳۸۹ در بازی مقابل برزیل که این بار برای همیشه از عرصه بازیه‌ای ملی کنار رفت. با این وجود هرگز به یاد ندارم حاشیه‌ای برای تیم ملی درست کرده باشد. به عنوان یک خبرنگار خوب به خاطر دارم در همان سال ۱۳۸۷ خیلی تلاش کردم از زیر زبانش حرفی یا تیتری در مورد خداحافظی عجیبش بیرون بکشم اما موفق نشدم. او پس از آویختن کفش‌هایش نیز روزهای بی‌حاشیه‌ای را همچون دوران بازی سپری کرد.

او سال ها به عنوان مربی و دستیار علی دایی، برانکو ایوانکوویچ و یحیی گل محمدی در پرسپولیس و دراگان اسکوچیچ در تیم ملی کار کرد اما جنجالی راه نیافت. پس از پایان لیگ بیست و دوم، کریم باقری به دلایلی در پرسپولیس نماند و صحبتی نکرد اما مصاحبه رضا درویش او را مجبور به صحبت کرد و به نوعی از خود دفاع کرد و گفت که جدایی او داوطلبانه نبوده است!

دیروز فرصتی دست داد تا دقایقی با کریم باقری صحبت کنم. دوست نداشتم با سوالات کلیشه ای به سراغ کسی بروم که از این گونه سوالات خسته شده است. در سفرهای متعددی که با آقای کریم با تیم ملی داشتیم، می دانم چقدر خوش صحبت و در عین حال شوخ طبع است اما…

این کریم باقری منطقی ترین کریم باقری بود که در این سال ها شناختم. او به اشتباهات دوران بازی خود، علی دایی، بایرن مونیخ و… اشاره کرد، بهتر است خودتان این مصاحبه را بخوانید، ارزش خواندن دارد.

برای خیلی‌ها شاید این پرسش به وجود بیاید که این روزها که فعالیتی در فوتبال ندارید، مشغول چه کاری هستید؟
بقیه چه کار می‌کنند؟ من هم مشغول کارهای دیگر و رسیدگی به امور شخصی هستم. بیزینس شخصی و کارهایی که به فوتبال مربوط نمی‌شود.

پس از دوران بازی و خداحافظی خیلی زود به عرصه مربی‌گری آمدید و در همه این سال‌ها در فوتبال و پرسپولیس بودید. این دوری سخت نیست؟
قرار نیست کریم باقری تا آخر عمر در فوتبال باشد. به هر حال هر آمدنی، رفتنی دارد و دوستان دیگر مشغول کار هستند و این چرخه ادامه دارد.

کریم باقری در پرسپولیس
کریم باقری مربی پرسپولیس – دربی اردیبهشت ۱۴۰۲

به هر حال بعضی چهره‌ها فرق می‌کنند. کسی هستید که حتی طرفداران تیم رقیب نیز شما را دوست داشتند و…
این نظر لطف شماست. همیشه در دوران بازی و مربی‌گری سعی کردم به دیگران و تیم‌های رقیب احترام بگذارم چون معتقدم احترام است که احترام می‌آورد.

شنیدیم با تیم ۹۸ و دوستان خودتان هم جایی نمی‌روید؟
بله، درست است. کمتر جایی می‌روم و سعی می‌کنم به زندگی خودم برسم.

چرا؟ از فوتبال دل‌زده شده‌اید؟
مگر می‌شود دل‌زده شوم؟ تمام زندگی من در فوتبال خلاصه شده است اما اگر بخواهم راستش را بگویم این روزها حال و حوصله زیادی ندارم. به همین خاطر سعی می‌کنم یک مقدار دور باشم. البته دوستان و همبازیان قدیمی‌ام زنگ می‌زنند و دعوت می‌کنند که برای بازی آن‌ها را همراهی کنم ولی دل و دماغی ندارم!

(به شوخی) کریم باقری در همه این سال‌ها و حتی پس از کنار گذاشتن فوتبال، اضافه وزن پیدا نکرد و چاق نشد. الان که تمرین نمی‌کنید چاق نشده‌اید؟
حالا یک مقدار هم چاق شویم چه اشکالی دارد؟! (می‌خندد و ادامه می‌دهد) زمانی که بازی می‌کردیم لاغر و پوست و استخوان بودیم. بعدتر هم خیلی چاق نشدم و الان هم همین‌طور است. این روزها ورزش هم نمی‌کنم و شاید … مهم نیست.

دوست صمیمی شما خداداد عزیزی تماسی داشته است؟
بله، همه دوستان و بچه‌ها لطف دارند اما خودم کمی بی‌حوصله شده‌ام.

یک زمانی در پرسپولیس و تیم ملی بر سر کریم باقری دعوا بود! حالا نه مربی پرسپولیس هستید و نه تیم ملی! این شرایط را چگونه پشت سر می‌گذارید؟
دعوایی نبود! من سال‌ها در پرسپولیس بودم و به لطف آقای دراگان اسکوچیچ به تیم ملی رفتم که شاید بتوانم کمکی کنم. این وضعیت همیشگی نیست. شما در زندگی شخصی هم ممکن است در یک مقطع چند شغل داشته باشید و در مقطعی دیگر حتی یک شغل هم نداشته باشید. این مسائل و بالا و پایین‌ها در زندگی وجود دارد و من هم مثل همه انسان‌ها سعی می‌کنم با آن کنار بیایم.

کریم باقری در تمرین پرسپولیس
کریم باقری در تمرین پرسپولیس- دی ۱۴۰۱

دیدن بازی‌های پرسپولیس از پای تلویزیون چه‌طور است؟
وقتی پرسپولیس مثل بازی با الدحیل خوب بازی می‌کند خوب و راحت و دل‌چسب است. گاهی هم حرص می‌خوریم و دقیقا مثل یک تماشاگر معمولی هستیم. البته من معتقدم در بازی با النصر عربستان اگر زمین چمن کیفیت بهتری داشت و تماشاگر به ورزشگاه می‌آمد، پرسپولیس بباز این تیم نبود.

کریم باقری بازی‌های تیم ملی ایران را تماشا می‌کند؟
اگر فرصت داشته باشم و درگیر کاری نباشم حتما تماشا می‌کنم.

به طور مثال همین بازی ایران مقابل اردن در تورنمنت چهارجانبه این کشور را دیدید؟
یک نیمه از بازی تیم ملی را تماشا کردم. این بازی‌ها تدارکاتی است و کمک می‌کند بروبچه‌های ملی‌پوش با یکدیگر هماهنگ‌تر شوند. برد و باخت شاید خیلی در اولویت نباشد و هدف موفقیت در جام ملت‌های آسیاست که ظاهرا دی ماه برگزار خواهد شد.

ژاپن و کره‌جنوبی پیشرفت عجیبی در این چند سال اخیر داشته و در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر هم دیدیم چه بلایی بر سر آلمان و پرتغال آوردند. نتایج این دو تیم، هواداران تیم ملی را نگران کرده است. در این رابطه نظری ندارید؟
همه تیم‌ها پیشرفت کرده‌اند و این تنها مربوط به ژاپن یا کره جنوبی نیست. باید مراقب سایر تیم‌ها هم باشیم و هیچ حریفی را در جام ملت‌ها دست کم نگیریم.

کریم باقری در تمرین تیم ملی
کریم باقری در تمرین تیم ملی- بهمن ۱۴۰۰

بی‌تعارف چقدر به قهرمانی تیم ملی امیدوارید؟
همه ما دوست داریم تیم ملی کشورمان بهترین نتایج را بگیرد و حتی قهرمان جام ملت‌ها شود. این مستلزم بهترین امکانات و بازی‌های تدارکاتی است. باید جام ملت‌ها شروع شود تا بهتر بتوانیم در این مورد نظر بدهیم.

شما در دو جام ملت‌های ۱۹۹۶ امارات و ۲۰۰۰ لبنان همراه تیم ملی حضور داشتید. در کدامیک بیشتر به قهرمانی نزدیک بودید؟
در جام ملت‌های ۱۹۹۶ امارات می‌توانستیم قهرمان شویم. به جرأت می‌گویم اگر سیستم کمک داور ویدیویی یا همان VAR آن دوره بود، حتم بدانید ما قهرمان می‌شدیم. در نیمه نهایی آن رقابت‌ها تیم ملی یک بار توسط خداداد عزیزی به گل رسید، اما جمال قندور داور مصری آن را به اشتباه مردود اعلام کرد. البته تصمیم او با توجه به پرچم کمک‌داورش مبنی بر آفساید اعلام کردن گل خداداد بود، اما این تصمیم کمک داور به نظر اشتباه بود. در نهایت تیم ملی در ضربات پنالتی ۴-۳ باخت و از صعود به فینال بازماندیم.

هنوز هم حسرت آن را می خورید؟
آدمی نیستم که خیلی حسرت چیزی را بخورم و به هر حال آن مسابقات هم به آن شکل تمام شد و رفت.

شماره ۶ تیم ملی که زمانی کریم باقری می‌پوشید در حال حاضر بر تن سعید عزت‌اللهی است. در مورد سعید چه نظری دارید؟
من اعتقادی به مقایسه ندارم. سعید هم پسر بسیار خوب وبا شخصیتی است و چند سالی می‌شود در تیم ملی بازی می‌کند. هر فوتبالیستی سبک خاص خودش را دارد و سعی می‌کند برای تیم ملی و باشگاهی‌اش مفید و موثر باشد. سعید عزت‌اللهی، احمد نوراللهی و سایر هافبک‌های تیم ملی هم بازیکنان خوبی هستند و برای آن‌ها آرزوی موفقیت می‌کنم.

شاید سال‌هاست این سوال در ذهن من است و هرگز از شما نپرسیدم. این‌که کریم باقری قدر خودش را به عنوان بازیکن دانست؟
( بلافاصله) نه! راستش را بخواهید قدر خودم را ندانستم. تصمیمات اشتباهی گرفتم که همان تصمیمات جلوی پیشرفت مرا گرفت.

خیلی‌ها شما را یکی از کامل‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران می‌دانند. پیشنهادی از تیمی بزرگ داشته‌اید که تاکنون جایی آن را عنوان نکرده باشید؟
زمانی که در آرمنیا بیلفلد بازی می‌کردم به من اطلاع دادند بایرن مونیخ دنبالم است.

کریم باقری و علی دایی
کریم باقری و علی دایی

همزمان با رفتن علی دایی به بایرن مونیخ؟
نه؛ یک سال بعد از رفتن علی دایی به بایرن مونیخ بود که مسئولان باشگاه به من گفتند این تیم با وسواس بازی‌های تو را دنبال می‌کند اما قسمت نشد دیگر!

می‌توانستید در بایرن مونیخ هم بازی کنید؟
به هر حال گذشته، گذشته است. آن زمان جوان بودم و خیلی به این مسائل توجهی نمی‌کردم. این خصلت جوانی و زندگی است که وقتی جوان هستی، تجربه نداری و وقتی دارای تجربه می‌شوی دیگر آن شوق یا انرژی جوانی را نداری.

برخی‌ها هم معتقدند کریم باقری در بوندس‌لیگا یا چارلتون انگلیس حوصله یادگیری زبان آلمانی یا انگلیسی را نداشت و همین موضوع هم جلوی پیشرفت او به عنوان لژیونر را گرفت!
این حرف را قبول ندارم. به خاطر زبان آلمانی یا انگلیسی نبود که نتوانستم به تیم‌های خیلی بزرگ بروم. زبان فوتبال در همه‌جای دنیا یکی است. اگر به طور مثال یک فروارد خارجی در هر بازی گل بزند کسی می‌پرسد که زبان بلد است یا نه؟ وظیفه بازیکن مشخص است و نهایتا اگر کارآیی یا استعداد لازم را داشته باشد برای او مترجم می‌آورند. این هم از آن حرف‌هایی است که همیشه پشت سر من زده‌اند. بار دیگر تکرار می‌کنم که اشتباهات و تصمیم‌هایی که خودم در دوران بازی گرفتم کمی به فوتبالم لطمه زد. این موضوع هیچ ربطی به ندانستن زبان خارجی نداشت.

کریم باقری
کریم باقری در آرمنیا بیلفلد

اگر موافق باشید برگردیم به پرسپولیس و رضا درویش! بابت مصاحبه مدیرعامل باشگاه پرسپولیس حسابی به هم ریختید و مصاحبه هم کردید. توضیحی می‌دهید؟
من اصلا قصد مصاحبه نداشتم. من دوست داشتم آقای درویش صحبتی نمی‌کرد یا حداقل در مورد من دروغ نمی‌گفت. این صحبت‌ها بار دیگر تکرار می‌کنم دروغ محض بود و به همین خاطر هم از خودم دفاع کردم.

آن زمانی که رضا درویش عنوان کرد «سیدجلال حسینی جای کریم باقری را در پرسپولیس پُر می‌کند» هم به این اندازه ناراحت شدید؟
نه! من بحث کسی را ندارم و از شما هم می‌خواهم اسم کسی را نیاورید. همه مردم می‌دانند قرارداد من با پرسپولیس به اتمام رسیده بود و بنابراین باشگاه باید برای تمدید قرارداد تماس می‌گرفت. من که نمی‌توانستم بدون قرارداد بلند شوم و سر تمرین پرسپولیس بروم. این یک حرف ساده است و نیازی هم به فکر زیادی ندارد. باشگاه با من تماسی نگرفت و بنابراین متوجه شدم دنبال تمدید قراردادم نیستند. به همین سادگی جدا شدیم و شما هم دیدید پس از آن تمام تلاش من این بود که برای پرسپولیس حاشیه‌ای درست نکنم. حالا می‌بینم مدیرعامل باشگاه جلوی خبرنگاران و این همه دوربین و … می‌آید و می‌گوید من خودم خواستم از پرسپولیس بروم! این حرف‌ها قشنگ نیست و بهتر است ما یک مقدار معرفت داشته باشیم. اگر نمی‌توانیم راستش را بگوییم حداقل دروغ نگوییم. آیا حرف بدی می‌زنم؟

نه اما در تابستان گذشته شایعاتی هم مطرح شد مبنی بر این‌که کریم باقری درخواست قرارداد ۵ونیم میلیارد تومانی یا ۶میلیاردی داشته و…
این هم دروغ و کذب است. اصلا داستان من و مدیران باشگاه پرسپولیس مگر به مذاکره کشید که عدد و رقم مطرح شود؟ قراردادم با پرسپولیس تمام شد و من هم رفتم دنبال کارم! نه پیشنهادی دادم و نه کسی پیشنهادی داد که بخواهم درخواست مالی داشته باشم. همه چیز واضح و روشن است.

شرایط این روزهای یحیی گل‌محمدی، قهر و آشتی سرمربی و اعتصاب بازیکنان این تیم را چطور می‌بینید؟
متأسفانه از زمانی که من به خاطر دارم بازیکنان پرسپولیس و همین‌طور استقلال از اول و شروع فصل از مشکلات مالی و بی‌پولی صحبت می‌کنند. این مربوط به امروز و دیروز نیست و یک مشکل همیشگی است. این دو باشگاه برند فوتبال ایران هستند و اصلا خوب نیست که چنین وضعیتی را پشت سر بگذارند. متاسفانه مدیرانی هم که می‌آیند اغلب بدهی پشت بدهی باقی می‌گذارند و مشکلات را چند برابر می‌کنند. این در حالی است که اسم پرسپولیس یا استقلال خودش میلیاردها ارزش دارد و کافی است یکسری موانع برداشته شود. در مورد پرسپولیس هم باید بگویم تیمی که در فصل گذشته ۳ قهرمانی کسب کرده لایق توجه بیشتری است اما … چه می‌شود گفت! حرف زدن ما هم دردی دوا نمی‌کند.

یک جایی از قول شما خواندم که گفته بودید دو تیم لیگ برتری به شما پیشنهاد همکاری داده‌اند. می‌توانید اسم بیاورید؟
اسم نیاورم بهتر است اما این اتفاق افتاد. من نمی‌خواستم و نمی‌خواهم غیر از پرسپولیس در تیمی مربی‌گری کنم و به همین خاطر جواب منفی دادم. بهتر دیدم در این دوران بیشتر استراحت کنم.

سه، چهار سال پیش خودم شاهد هستم یک تیم پول‌دار صنعتی و لیگ برتری به شما پیشنهاد سرمربی‌گری داده بود. در آن مقطع به من گفتید که قصد سرمربی‌گری ندارید. هنوز هم چنین تفکری دارید؟
بله، چیزی عوض نشده است. من دنبال سرمربی‌گری نیستم و الان هم فقط استراحت می‌کنم.

چرا؟
شاید این موضوع به روحیه‌ام برمی‌گردد که خیلی دنبال این داستان و سرمربی‌گری نیستم.

و بالاخره حرف پایانی؟
حرف خاصی ندارم اما لطفا از قول من بنویسید کریم باقری آدمی نیست که بخواهد به هر طریقی در این فوتبال باشد. اسامی خیلی بزرگ‌تر از من بوده‌اند که الان دیگر در فوتبال نیستند. قرار هم نیست من کریم باقری همیشه باشم و از لطف و محبت همه مردم و دوستان هم تشکر می‌کنم. دنبال حاشیه و حاشیه‌سازی هم نبودم و امروز اگر نیستم قرار نیست پرسپولیس را به حاشیه ببرم اما گاهی حرف‌هایی آدم می‌شنود که مجبور به واکنش می‌شود. بهتر است هر کسی راه خودش را برود و از راه صداقت و راستی خارج نشود. قضاوت را هم بسپاریم به مردم و هواداران!

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml