گوشت قرمز ارزان کنیایی در راه بازار ایران/ نیسان آبی در قبال گوشت قرمز

مجوز واردات گوشت قرمز از کنیا پس از بررسی‌های تفصیلی سازمان دامپزشکی و صدور تأییدیه‌های بهداشتی صادر شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری اخبار تایمز، گوشت قرمز از گذشته تاکنون به عنوان یکی از اساسی‌ترین مواد غذایی موجود در سفره ایرانیان شناخته می‌شود که ارزش غذایی بالایی نیز دارد با این حال همواره به دلیل نیاز مصرف‌کنندگان، کشور به سمت واردات گوشت قرمز می‌رود و به طور متوسط سالانه ۱۰۰ هزار تن گوشت قرمز طی ۱۰ سال گذشته وارد کشور شده است.

اهمیت واردات گوشت قرمز

جایگاه ویژه گوشت دام در سبد غذایی مردم و مواد معدنی و مغذی موجود در آن، اهمیت واردات گوشت را برای تأمین نیاز افراد مشخص می‌کند.
امروزه عارضه‌های ناشی از کم‌خونی و کمبود آهن در سراسر جهان، بخصوص در میان بانوان، به وفور دیده می‌شود. همچنین کودکان و مادران باردار بیش از سایر افراد در معرض ابتلا به کم‌خونی هستند اما با مصرف کافی گوشت قرمز می‌توان از ابتلا به کم‌خونی و کمبود مواد معدنی در بدن جلوگیری کرد.
مصرف مواد مغذی موجود در گوشت، برای رشد بدن و تقویت عملکرد ارگان‌های بدن ضروری است و کمبود هر یک از آنها می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را برای افراد به وجود بیاورد.

افزایش سرسام‌آور قیمت گوشت قرمز در سال گذشته
با این حال اواخر سال گذشته بود که محصولات غذایی کشورمان با افزایش قابل توجه قیمت گوشت قرمز دست و پنجه نرم کرد به طوری که با رفتن قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز به بالای ۵۰۰ هزار تومان، بسیاری از خانوارها توانایی خرید گوشت قرمز را از دست دادند. از طرف دیگر با نزدیک شدن به شب عید بازار با کاهش عرضه گوشت قرمز روبه‌رو شد، امری که در کنار چند مسأله دیگر سبب شد سید جواد ساداتی‌نژاد با صندلی وزارت جهاد کشاورزی خداحافظی کند.
با این حال در مواجهه با این امر، برخی مسئولین این وزارتخانه شعار کاهش ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تومانی گوشت قرمز را در آینده‌ای نزدیک می‌دادند، با این حال با وجود گذشت ۵ ماه از این صحبت، همچنان گوشت قرمز به این میزان کاهش نیافته است.
یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برای کاهش قیمت بازار، روی آوردن به واردات گوشت قرمز بود به طوری که در اواخر سال سید محمد آقامیری، سرپرست فعلی وزارت جهاد کشاورزی از صدور مجوز برای واردات ۲۵۰ هزار تن گوشت قرمز خبر داد و گفت: این میزان واردات می‌تواند سهم زیادی در کنترل قیمت گوشت قرمز و تنظیم بازار داشته باشد.
از طرف دیگر شاهپور علایی‌مقدم، سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: واردات روزانه گوشت گرم و فرایند توزیع و عرضه در بازار برای کاهش قیمت آن تا پایان اردیبهشت سال آینده ادامه دارد. در سال گذشته نیز مقادیر زیادی گوشت گاوی و گوسفندی وارد کشور شد.

 

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml