۴ پیش‌بینی مهم از قیمت طلا و سکه

قیمت طلا و سکه در هفته گذشته با نوساناتی همراه بود و پس از چند روز کاهش، هفته را با افزایش به پایان رساند. به گونه ای که سکه امامی به کانال ۲۸ میلیون تومان بازگشت.
به گزارش اخبار تایمز؛ این روزها بازار طلا در رکود به سر می برد و انس در روزهای اخیر روند کاهشی را طی کرده است. با وجود این، نوسان قیمت دلار تاثیر خود را بر قیمت طلا و سکه گذاشته است. به گونه ای که در آخرین روز کاری هفته هم قیمت طلا افزایش یافت و هم قیمت سکه امامی پس از مدتی به کانال ۲۸ میلیون تومان بازگشت. همچنین سکه بهار آزادی نیز روند صعودی داشت. در عین حال برخی فعالان بازار بر این باورند که با پایان ماه صفر در روزهای آینده احتمالاً تقاضا به بازار طلا بازخواهد گشت اما با توجه به شرایط دلار و انس انتظار افزایشی را ندارند.
در ادامه پیش بینی چهار کارشناس از قیمت طلا و سکه را می خوانید

محمدولی: برجام می‌تواند باعث رونق بازار طلا شود

ابراهیم محمدولی فعال بازار طلا و جواهر و رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره نوسانات کاهشی قیمت طلا و سکه در روزهای گذشته به تجارت‌نیوز گفت: «بازار طلا رابطه مستقیم با بازار ارز دارد زیرا مکمل یکدیگر هستند؛ همچنین نرخ اونس جهانی نیز تأثیر مستقیمی بر بازار طلا می‌گذارد. بنابراین هر زمان که اتفاق خاصی در این حوزه‌ها بیفتد، قیمت طلا هم بلافاصله دچار نوسان می‌شود.»

وی با اشاره به اثرپذیری بازار طلا از قیمت دلار نسبت به انس جهانی خاطرنشان کرد: «هر رویدادی در دنیا به خصوص در حوزه سیاست می‌تواند بر قیمت طلا اثرگذار باشد. بنابراین رویداد مهمی نظیر وقوع توافق برجام منجر به ثبات بیشتر در بازار فلز زرد می‌شود و باعث رونق بازار طلا نیز می‌شود.»

این مقام صنفی سابق ضمن تاکید بر اینکه کاهش‌های قیمتی در بازار فلز زرد محدود و مختصر است گفت: « بازار با نوسانات کمی همراه است و نباید انتظار کاهش شارپی دیگری برای قیمت طلا و سکه را داشته باشیم. بنابراین کسانی که قصد خرید دارند قیمت‌ها خوب است.»

وی با اشاره به اینکه در ماه‌های گذشته بازار فلز گرانبها بیشتر تمایل به کاهش نشان داده تا افزایش خاطرنشان کرد: «فعلا آرامش بیشتری در بازار حاکم است و امیدواریم بعد از پایان ماه صفر بازار رونق واقعی خود را بگیرد.»

محمدولی درباره کاهش تقاضا در بازار گفت: «وقتی نوسانات زیاد و لحظه‌ای باشد، حتی فعالان بازار نیز تمایلی به داد و ستد ندارند. زیرا به اندازه‌ای نوسان در بازار زیاد است که تا نوشتن فاکتور و حساب و کتاب قیمت‌ها تغییر می‌کند. این موضوع معامله‌گران را محتاط کرده است.»

بذرافشان: بازار تا پایان تابستان آرام است

نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر نیز در خصوص روند قیمت طلا و سکه در روزهای باقیمانده از ماه صفر به تجارت‌نیوز گفت: «به نظر می‌رسد تا پایان ماه صفر که مصادف شده با روزهای پایانی شهریور، نوسان افزایشی یا کاهشی محسوسی در قیمت طلا و سکه نداشته باشیم.»

وی افزود: «تغییرات قیمتی در روزهای باقیمانده از پایان تابستان در بازار فلز زرد، در نهایت قیمت‌های فعلی با نوسان یک تا سه درصدی است.»

بذرافشان با اشاره به نوسانات انس جهانی طلا، بازار ارز و عرضه و تقاضا خاطرنشان کرد: «باید دید در نیمه دوم سال و ماه ربیع‌الاول، آیا رونق به صنعت طلا بازمی‌گردد و شرایط رکودی فعلی تغییر می‌کند یا خیر.»

وی به پیش‌بینی تحلیلگران اقتصادی مبنی بر افزایش قیمت انس جهانی طلا اشاره کرد و افزود: «تحلیلگران فنی معتقدند تا سال میلادی جدید و ژانویه، انس جهانی طلا به دو هزار و ۵۰۰ دلار خواهد رسید. اگر این اتفاق بیفتد، به طور قطع بازارهای داخلی نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد و افزایش قیمت خواهیم داشت.»

کشتی‌آرا: افزایش قیمت طلا و سکه موقتی است

همچنین محمد کشتی آرا از فعالان بازار طلا و جواهر درباره وضعیت بازار فلز زرد به تجارت نیوز گفت: روند بازار طلا خنثی است و افزایش و کاهش در این بازار ناچیز است.
وی افزود: به روزهای پایانی شهریور نزدیک می شویم و این فصل اوج سفرهای خارجی است، بنابراین افزایش قیمت طلا و سکه متاثر از تقاضای دلاری است که وارد بازار ارز شده است.
این مقام سابق صنفی ادامه داد: در روزهای اخیر نوسانات بازار ارز در بازار طلا تاثیر داشت اما تاثیر آن در بازار سکه زیاد نبود و قیمت ها رشد چندانی نداشتند و در واقع این نشان می دهد که تقاضا در بازار وجود دارد و باعث افزایش قیمت نمی شود.»
این فعال بازار طلا به شرایط باثبات بازار فلز زرد اشاره کرد و گفت: همواره تغییرات روزانه در قیمت طلا وجود داشته و در یکی دو هفته اخیر این تغییرات جزئی و روزانه بوده است که این نوسانات با محدوده محدود باعث افزایش قیمت در بازار نمی شود، بلکه موقتی است.
کشتی آرا با تاکید بر اینکه بازار تا پایان شهریورماه آرام و باثبات به نظر می رسد، خاطرنشان کرد: با پشت سر گذاشتن ماه صفر، پیش بینی می شود بازار سکه و طلا در اوایل فصل پاییز رونق بگیرد. در همین راستا پیش بینی می شود در مهر و آبان ماه رونق به بازار سکه و طلا بازگردد.

دیبا: سکه زیر قیمت تعادلی است

مجتبی دیبا کارشناس اقتصادی نیز با اشاره به آرامش نسبی حاکم بر بازار طلا در ماه های اخیر به تجارت نیوز گفت: سکه امامی محدوده ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی را شکست که محدوده حفاظت شده سکه است. بنابراین سقف مقاومتی بعدی برای این قطعه را می توان در محدوده ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در نظر گرفت.
وی با اشاره به اینکه از منظر بازار جانبی و خنثی می توان درباره طلا و سکه صحبت کرد، ادامه داد: محدوده فعلی ارزش چندانی ندارد اما حوزه ای است که می توان از آن به عنوان حوزه تصمیم گیری یاد کرد. با توجه به فرضیات فعلی یعنی قیمت دلار و اونس طلای جهانی، در حال حاضر زیر میانگین تعادلی یا منطقه ارزشی سکه هستیم.
دیبا با تاکید بر اینکه در صورت رسیدن قیمت سکه به محدوده ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، مشخصه محدوده بازار همچنان موجود است، تصریح کرد: محدوده فعلی محدوده مناسبی برای خرید است و خرید پله ای به معامله گران توصیه می شود. “
وی افزود: با توجه به فضای رکود تورمی در تمامی بازارها، در این شرایط معامله گران باید خریدهای پلکانی داشته باشند، زمانی که بازارها از رکود خارج می شوند، به دلیل میانگین خرید انجام شده توسط معامله گران، بازدهی بالاتر از میانگین بازار خواهند داشت. شرایط ورود در مناطق ارزشمند رعایت شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://akhbartimes.ir/sitemap_index.xml